Official Singles Chart Top 100

Gdzie mogę znaleźć listę najpopularniejszych piosenek w Wielkiej Brytanii?

Na stronie Official Charts Company

Jak często zestawienie jest aktualizowane? 

Obecnie OCC Singles Charts aktualizowane jest co tydzień w każdą niedzielę o godzinie 20:00. Od lipca 2015, w związku z wprowadzeniem Global Release Day, zestawienie będzie pojawiało się w piątki o godzinie 19:00.

Czym jest The Radio 1 Chart Show?

Jest to cykliczna, muzyczna audycja radia BBC1, która odbywa się w każdą niedzielę w godzinach 17 – 20 czasu polskiego (a więc przed aktualizacją zestawienia na stronie OCC), podczas której odtwarzane jest 40 najwyżej notowanych piosenek w danym tygodniu w odwrotnej kolejności, tj. od miejsca 40. do 1. Od lipca 2015 program zostanie przesunięty na piątek i będzie trwał 2 godziny (17 – 19).

Jak układane jest zestawienie UK OCC Singles Chart?

Zestawienie oparte jest na tygodniowej sprzedaży utworów muzycznych (utwór musi być oficjalnie wydany na rynku brytyjskim) zliczanej w okresie od 00:01GMT w niedzielę do 00:00 w sobotę. Uwzględniane są formaty: pobrania cyfrowe, płyty CD oraz winyle. Obecnie największy wpływ na pozycję ma sprzedaż cyfrowa (zakupy w iTunes, Google Play itd.). W przypadku premier, do sprzedaży w tygodniu debiutu dodaje się sumę przedsprzedaży utworu.

Od lipca 2014 do zestawienia wliczane są odtworzenia w sieci z aktywnych serwisów streamingowych: Spotify, Deezer, Napster, O2 Tracks itd. Ustalono przy tym, że 100 odtworzeń on-demand tożsame jest z 1 zakupioną kopią utworu. Piosenki niedostępne w sprzedaży a udostępnione w serwisach streamingowych mogą być notowane w zestawieniu.

Czym są i kiedy są publikowane Midweeks Charts?

Są to zestawienia oparte na danych cząstkowych z niepełnego tracking-weeku (a więc nie od niedzieli do soboty, a np. od niedzieli do środy) i pozwalają oszacować finalne pozycje utworów na oficjalnej liście.

Listy publikowane są:

  • W środę między 16:30 a 17:00  – 40 pozycji publikowanych na stronie BBC1
  • W piątek o 12:00 – 40 pozycji na stronie magazynu Music Week (dostęp płatny). O 15:00 pojawiają się wybrane dane dot. sprzedaży.
  • Wtorek, czwartek – niekiedy publikowane przez inne źródła, jednak nie są to wydania cykliczne.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s