Billboard 200

Co to jest zestawienie Billboard 200?

Jest to tygodniowe zestawienie 200 najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie mogę znaleźć aktualne zestawienie?

Aktualne zestawienie dostępne jest na stronie Billboardu.

Kiedy lista jest aktualizowana?

Zestawienie aktualizowane jest w każdy wtorek około godziny 10:00. W niedzielę poprzedzającą wydanie, w kolumnie Chart Beat publikowany jest artykuł zawierający dane dotyczące sprzedaży 10 najpopularniejszych albumów, natomiast w piątek – prognozowane T10 zestawienia.

Jak tworzone jest zestawienie?

Zestawienie tworzone jest w oparciu o dane z systemu SoundScan, który od 1 marca 1991 roku monitoruje sprzedaż muzyki w Stanach Zjednoczonych. Od 24 listopada 2014 roku zestawienie oparte jest na 4 komponentach:

  • Sprzedaży fizycznej albumów
  • Sprzedaży cyfrowej albumów
  • Streamingu(tzw. SEA – Stream Equivalent Albums) – sumie odtworzeń wszystkich utworów z danego albumu w serwisach On-Demand(np. Spotify, Rdio, Google Play). Stosowany jest przy tym przelicznik: 1500 odtworzeń = 1 album
  • Sprzedaży utworów(tzw. TEA – Track Equivalent Albums) – sumie sprzedaży cyfrowej i fizycznej wszystkich utworów znajdujących się na płycie. Stosowany jest przelicznik: 10 utworów = 1 album.

Dawne zestawienie Billboard 200 uwzględniające tylko sprzedaż albumów od 4 grudnia 2014 widnieje pod nazwą Top Album Sales.

Czym się różni lista Top Current Albums od Billboard 200?

Lista Top Current Albums przestawia listę 200 najpopularniejszych albumów(według sprzedaży, SEA i TEA), przy czym z listy wyrzucone są krążki mające co najmniej 18 miesięcy, które w tym czasie chociaż raz wypadły z Billboard 200(recurrent rule). W ten sposób lista obejmuje tylko nowe pozycje, a stare, długofalowe płyty nie blokują miejsca nowym, gorzej radzącym sobie albumom.

Co to jest lista Top Catalog Albums?

Top Cat Albums jest to lista 50 albumów, wyrzuconych z notowania Billboard 200 przez recurrent rule – tj. mających co najmniej 18 miesięcy w trakcie których chociaż raz spadły poniżej 200. miejsca. Jest to odpowiednik Recurrent Hot 100.

Co to jest lista Top Heatseekers?

Jest to zestawienie obejmujące 50 albumów wykonawców/zespołów, którzy nigdy w swojej karierze nie umieścili żadnej pozycji na liście Billboard 200.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s