EUROPEAN BORDER BREAKERS CHART

Który Polscy wykonawcy podbijają Europę? Margaret? Dawid Podsiadło? Ewa Farna? Teraz nie powinno być większego problemu, aby odpowiedzieć na to pytanie! 

11 stycznia oficjalnie ruszyło EBB – projekt, którego zadaniem jest pomiar popularności muzyki w Europie. European Border Breakers Chart nie jest to jednak zwykłe zestawienie porównywalne choćby z Euro Digital Songs Nielsen Music (najlepiej sprzedające się utwory w formacie digital) czy EU Top 50 Airplay (50 najpopularniejszych piosenek w europejskich rozgłośniach radiowych). Nowe zestawienie mierzy popularność europejskich utworów poza krajami, w których zostały wydane. Aktualne notowanie do znalezienia tutaj: http://www.europeanborderbreakerschart.eu/top100

Co mierzy EBB?

European Border Breakers Chart kompilowane jest co tydzień (piątek-czwartek) na podstawie danych o słuchalności radiowej w Europie mierzonej przez Radiomonitor. Radio-tracking obejmuje (niestety) wyłącznie publiczne rozgłośnie muzyczne zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców – w Polsce monitorowane są PR3 i PR4 Polskiego Radia (mimo że Radiomonitor swoim systemem bada ponad 100 polskich rozgłośni). Łącznie radio-tracking na potrzeby projektu obejmuje 49 rozgłośni w 33 krajach.

W zestawieniu znaleźć się mogą utwory artystów pochodzących z Europy (nie znajdziemy więc przebojów amerykańskich), oczywiście również tych, którzy wydali nagrania skierowane na rynek międzynarodowy. Aby wyeliminować problem starych utworów, twórcy zestawienia wprowadzili prostą zasadę recurrent – utwory starsze niż 2 lata, nie znajdują się w Top100. Jednocześnie, a właściwie to przede wszystkim, uwzględniane są wyłącznie odtworzenia spoza kraju, z którego pochodzi wykonawca. Można więc powiedzieć, że EBB jest świetnym miernikiem międzynarodowej popularności przebojów.

EBBC

Zestawienia dodatkowe

Obok głównego European Border Breakers Chart składającego się ze 100 pozycji, serwis wprowadza 3 zestawienia dodatkowe.

  • NEW ENTRIES IN THE EBBC – 10 nowości z najwyższą słuchalnością
  • BUBBLING UNDER BY COUNTRY – 10 utworów z najwyższą słuchalnością, które jeszcze nie trafiły do Top100. W zestawieniu uwzględniane jest tylko jedno nagranie z danego kraju.
  • TOP TRACKS BY COUNTRY – 10 utworów z najwyższą słuchalnością z danego kraju (W zestawieniu uwzględniane jest tylko jedno nagranie z danego kraju).

ETEP

W ramach projektu ETEP kompilowana jest lista ETEP ARTISTS oparta na liczbie występów na festiwalach ETEP w ciągu miesiąca przed aktualizacją listy.

Polska

Niestety, od końca listopada, kiedy rozpoczęto kompilację zestawień, na żadnej liście nie pojawiła się pozycja z Polski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s