Official Charts Company zapowiada Lightning Live

Cotygodniowe zestawienia popularności albumów czy singli budzą nie tylko żywe zainteresowanie fanów muzyki czy artystów-wykonawców. Notowania przygotowywane w czasie rzeczywistym (w cyklu tygodniowym w przeciwieństwie do zbiorczych rankingów rynku hurtowego) pozwalają wytwórniom w bardziej efektywny sposób prowadzić kampanie promocyjne maksymalizując przychody – nic dziwnego, że dba się, aby w sposób najbardziej miarodajny oddawały zainteresowanie muzyką. I tak w marcu tego roku brytyjskie zestawienie stu najpopularniejszych albumów, obok sprzedaży fizycznej i cyfrowej zaczęło uwzględniać liczbę odtworzeń w serwisach strumieniowych audio (SEA). Teraz OCC wprowadza kolejną zmianę.

Lightning Live to nowy system OCC testowany w ciągu ostatnich 6 miesięcy na rynku brytyjskim. Jego zadaniem jest możliwość monitoringu sprzedaży fizycznej krążków w trakcie wydarzeń z muzyką na żywo – koncertów i festiwali. Jest to dość istotna zmiana, która może zmienić wygląd zestawienia Top Albums. Płyty, które możemy nabyć po koncertach na ogół są tańsze niż te w sklepach – dla przykładu średnia marża w Empiku to nieco ponad 40%, choć w przypadku płyt CD może ona przekraczać nawet 50% ceny hurtowej; oznacza to, że na 40 zł ceny płyty składa się jakieś 11 zł marży, 8 zł podatku VAT i 21 zł ceny hurtowej. 

Do tej pory ta sprzedaż nie była monitorowana w czasie rzeczywistym, co poważnie krzywdziło mniej znanych wykonawców mających kontrakty z małymi, niezależnymi wytwórniami, które nie miały umów na dystrybucję z dużymi sieciami sklepów. Innymi słowy zmiana zwiększy szanse nowych artystów na debiut w zestawieniu. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s