T40 najlepiej zarabiających artystów w Stanach

Magazyn Billboard jak co roku przygotował listę Billboard Money-Makers – zestawienie 40 najlepiej zarabiających gwiazd muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Ile zarobiły najbogatsi wykonawcy? Z czego w większości pochodził ich dochód? Sprawdźmy!

Metodologia

Zestawienie oparte jest na 4 źródłach dochodu:

  • Sprzedaży fonogramów (płyt i singli) – dane Nielsen SoundScan(a więc nieco zaniżone, SoundScan monitoruje ok. 90% rynku).
  • Streaming audio i video – dane Nielsen BDS.
  • Publishing (dla autorów muzyki) – na podstawie sprzedaży (prawa mechaniczne) i streamingu (mechaniczne i do wykonywania).
  • Trasy koncertowe – na podstawie Billboard Boxscore.

Zestawienie nie uwzględnia bardzo ważnych i dochodowych kanałów takich jak kampanie reklamowe, merchandising i synchronizacja (muzyka do reklam). 

Podium zestawienia wygląda następująco:

00-key-bb13-moneymakers-201501-one-direction-bb13-moneymakers-201502-katy-perry-bb13-moneymakers-201503-justin-timberlake-bb13-moneymakers-2015

Cały ranking na Billboardzie

Ciekawym faktem (choć powinien być oczywisty), że największe dochody, bo przekraczające 80%, pochodzą z tras koncertowych (estymowane na 34% od sprzedaży biletów). Najwięcej w ten sposób zarobiła Cher – aż 97%. Sprzedaż stanowiła średnio 13,3%, choć w przypadku Taylor Swift było to aż 69%. Publishing i streaming były najmniej dochodowym źródłem – z tego pierwszego najwięcej zyskała Taylor Swift – 26% dochodów (możliwe dzięki świetnej sprzedaży i tego, że sama pisze swoją muzykę), z drugiego Eminem – 9%. Całkowity dochód T40 (bez ważnych źródłem dochodu i na podstawie danych wyłącznie z USA!) wyniósł 584 miliony dolarów.

bb_earner_pie1-moneymakers-bb13-2915-billboard-510

Mało? Wykonawcy raczej nie mogą narzekać na dochody. A teraz popatrzcie ile zarobiliby twórcy muzyki (publishing) i producenci (4% od dochodu). 

Reklamy

One thought on “T40 najlepiej zarabiających artystów w Stanach

  1. Pingback: Czemu nie chcemy płacić za płatne subsrypcje | MUZYKA, SŁAWA I PIENIĄDZE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s