Kto wygra Eurowizję? Typowania miesiąc przed finałem.

Building-Bridges-620x313Konkurs Piosenki Eurowizji co roku budzi ogromne zainteresowanie nie tylko w Europie, ale także w Australii czy Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku widownia konkursu sięgnęła 195 milionów telewidzów – o 8% więcej niż w 2013 r. Szacuje się, że w tym roku będzie jeszcze lepiej.

To jaki kraj wygra ten największy, muzyczny konkurs na świecie, poznamy równo za miesiąc. Już teraz warto sprawdzić kto jest faworytem do zwycięstwa!

Metodologia

Im bliżej 23 maja, tym w Internecie będzie więcej przeróżnych prognoz dotyczących wyniku Konkursu Piosenki Eurowizji. Jedne są mniej wiarygodne, inne bardziej. Jak rozpoznać te najlepsze? Tutaj przyda nam się statystyka na poziomie podstawowym i bardzo ogólna wiedza dotycząca… sondaży wyborczych!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie, w związku z czym co chwila telewizje publikują kolejne sondaże przedwyborcze przygotowane przez różne sondażownie. Co by o nich nie mówić, dość dobrze odwzorowują preferencje polityczne Polaków, w przeciwieństwie do sond na stronach internetowych.

Czym się różni sonda od sondażu? W sondzie głosować mogą wszyscy, nawet ci, którzy w wyborach głosować nie mogą, natomiast w sondażu wybiera się tylko uprawnionych do głosowania. Nie bez znaczenia podkreśliłem „wybiera się” – w sondach najczęściej struktura głosujących (ze względu na wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania i inne cechy skorelowane z badaniem – tutaj preferencji wyborczych) odbiega kompletnie od struktury społeczeństwa. W sondażach wybiera się* grupę respondentów tak, aby jej struktura odpowiadała strukturze głosujących – tzw. próba kwotowa. Jeśli nawet się to nie uda – np. zbadaliśmy zbyt mało osób mieszkających na wsi – można danym respondentom przypisać odpowiednie wagi, które to korygują.

Do czego zmierzam? Żeby jakikolwiek sondaż był wiarygodny, musi oddawać warunki głosowania i strukturę głosujących. Większość eurowizyjnych sond internetowych jest kompletnie niemiarodajna, bo:

  • Nie weryfikuje z jakiego kraju trafiają głosy, a więc nie jest możliwa realizacja głosowania eurowizyjnego, w tym eliminację głosów „na siebie”. Idąc dalej tym tropem – jeśli ankieta zostanie przeprowadzona na stronie wyjątkowo popularnej w jednym kraju, to wyniki będą obciążone.
  • Większość ankiet umożliwia wielokrotne głosowanie, m.in. aby zwiększyć ruch na stronach – w Eurowizji można oddać tylko jeden głos.
  • Struktura głosujących w sondzie internetowej i głosowaniu eurowizyjnym jest inna – w konkursie głosują również ci, którzy nie korzystają z internetu i przede wszystkim ci, którzy nie śledzą stron poświęconych eurowizji.
  • W sondzie internetowej głos można oddać za darmo, w ESC nie – to odsiewa pewną część głosów tzw. „krzykaczy” (dużo komentują, mniej robią).
  • Brak głosów jury (zasada 50/50).

Praktycznie co roku, tuż przed finałem, bukmacherzy trafnie obstawiają podium konkursu. Dlaczego? Dlatego, że zakłady są bliższe metodologii konkursu niż sondy internetowe:

  • Nie są bezpłatne – tak jak głosowanie.
  • Głosujący nie sugerują się swoimi upodobaniami do narodowości, bo zależy im na wygranej – można powiedzieć, że odpada pierwsza „kropka” z poprzedniej listy.

Zakłady na miesiąc przed finałem

A więc kto powinien zwyciężyć w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji?

Poz Kraj Wykonawca Utwór
1 Szwecja Måns Zelmerlöw Heroes
2 Włochy Il Volo Grande amore
3 Australia Guy Sebastian Tonight Again
4 Estonia Elina Born & Stig Rästa Goodbye to Yesterday
5 Finlandia Pertti Kurikan Nimipäivät Aina mun pitää

Dlaczego tak?

Szwecja, Estonia – dwie, bardzo dobre piosenki pop, które bez wątpienia zasługują na finał.
Włochy – grupa Il Volo jest dobrze znana na świecie – ich debiutancki album dotarł do 10. miejsca Billboard 200; łącznie sprzedali ok. 0,5 mln nagrań na świecie (sprzedaż hurtowa).
Australia – pierwszy raz w historii Eurowizji w konkursie bierze udział kraj z przeciwnej strony globu. Mimo że jest to dość symboliczny występ, budzi ogromne zainteresowanie i kontrowersje. Co więcej prawie zawsze kraje, które debiutują, zajmują wysokie lokaty (choćby Polska).
Finlandia – duże kontrowersje budzi skład zespołu – grupę tworzą muzycy chorzy na zespół Downa. Do tego mają całkiem dobrą piosenkę; pamiętamy z jakim repertuarem wygrało Lordi w 2006 roku.

Mój faworyt: Szwecja (post z 14 marca)

Polska w finale?

Mimo że Polska zdecydowanie nie jest faworytem bukmacherów do wygranej w ESC, według większości typowań powinniśmy przejść do finału. Ja mam mieszane uczucia szczerze mówiąc (o czym pisałem tutaj), jednak bez wątpienia pozycja startowa – ostatni występ w drugim finale – powinna nam pomóc. Sugerując się samymi zakładami, w finale powinniśmy się znaleźć, niestety, ale na samym końcu.


* W idealnym sondażu respondentów powinno się losować tak, że prawdopodobieństwo wylosowania jest stałe i znane dla każdej osoby z populacji. Można to uzyskać stosując losowanie np. po numerach PESEL. Ze względów prawnych wykonuje się losowanie numerów telefonów i stosuje się próby losowo-kwotowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s