Carly Rae Jepsen – ‚I Really Like You’

I like youPrzez niektórych nieco uszczypliwie nazywana artystką jednego przeboju drugiej dekady XXI wieku. Faktycznie, ma na swoim koncie tylko jeden hit – Call Me Maybe, ale za to jaki! Piosenka rozeszła się w nakładzie ponad 13 milionów kopii i wygenerowała dochód przekraczający… 20 milionów dolarów, z czego Carly Rae Jepsen dostała z pewnością ponad 5-7 mln (w zależności % praw mechanicznych i do wykonywania). Nic więc dziwnego, że Kanadyjka zniknęła na długo…

Teraz wraca i to w świetnym stylu! I Really Like You numerem jeden raczej nie będzie, ale może porządnie namieszać w zestawieniach na całym świecie. Dlaczego? Oto 4 powody:

 1. Piosenka ma optymalne dla przeboju Top40 tempo – 122 BPM – oraz długość – 3:24 min. O tym jakie parametry miał typowy przebój Top40 zestawienia Billboard Hot 100 w 2014 roku tutaj.
 2. Napisana jest w tonacji durowej z rozwinięciem akordów Bb-F-C-Dm, czyli IV-I-V-vi. Statystyki wg strony hooktheory.com wskazują, że to najbardziej popularna progresja jaką można zbudować zaczynając od stopnia IV:
  • Po akordzie zbudowanym na stopniu IV, najczęściej występuje akord I (31% przypadków).
  • Po akordzie I w 44% przypadków pojawia się akord V.
  • Po akordzie V aż w 47% przypadków występował akord vi.
 3. Posiada typową budowę (zwrotka-przedrefren-refren)-most-refren. Jednocześnie melodia zwrotek i przedrefrenów wyraźnie się różni m.in. osadzeniem w rytmie – w zwrotkach jest synkopowana, w refrenie akcentowana.
 4. Najważniejsze: posiada silny hook oparty na repetycji. Co jest bardzo ważne, jest on skonstruowany POPRAWNIE, ponieważ:
  • Mimo że powtórzeń słowa „really” jest dużo, jest to jednak jest to jedyna repetycja w całym utworze.
  • Hook jest jednocześnie tytułem – bardzo ważne jest, aby zwykły słuchacz był wstanie „rozpoznać” tytuł słuchanej piosenki – wtedy bez problemu znajdzie ją np. w serwisie streamingowym. A już całkiem idealnie jest kiedy tytuł jest hookiem.
  • Refren AABA oparty jest na hooku – pamiętamy, że w pierwszej kolejności to refren ma przyciągnąć uwagę słuchacza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s