Muzyczna prognoza pogody #2 – przebój na lato

446772Lato to bardzo specyficzny okres w muzyce. Wykonawcy albo wyjeżdżają na wakacje albo w trasy koncertowe, w telewizji, zamiast popularnych programów talk-show emitowane są powtórki oper mydlanych, a przeciętni słuchacze zamiast myśleć o premierach myśli raczej o olejku do opalania.

Z tego powodu latem nowej muzyki jest mało, a jeśli nawet jest to nie ma kto jej odkryć, bo prowadzący nasz ulubiony program leży na plaży. Z tego wynika bardzo mały ruch na listach muzycznych, a więc to, że kilka piosenek przez 2-3 miesiące utrzymuje się w czołówce notowań – w ten prosty sposób odkryliśmy przyczynę corocznych hitów lata. Jakimi utworami w tym roku będą katowały nas rozgłośnie radiowe? Sprawdzamy!

Stany Zjednoczone

Tu sprawa wydaje się dosyć prosta. W radiowym notowaniu MediaBase(07.07) tylko 2 utwory mają tygodniowe wzrosty Audience Impression powyżej 2mln: Rude grupy Magic! i Boom Clap Charli XCX. Warto jednak zauważyć, że Rude jest już na 4. miejscu zestawienia z 168mln odbiorców w ciągu tygodnia. Jest też na 1. miejscu pod względem sprzedaży(ponad 200tys. w ciągu tygodnia) oraz oraz 2. pod względem streamingu w serwisie Spotify(2,623mln).

Czy miks wakacyjnego reggae z popowo-rockowymi przedrefrenem i częścią „B” refrenu jest przepisem na tegoroczny, światowy hit? Przekonamy się.

Do pozycji #1 ubiegają się także Maps Maroon 5 oraz Stay With Me Sama Smitha.

Europa

Wygląda na to, że Coldplay‚owi nic nie zagrozi. Aktualnie znajduje się na 1. miejscu zestawienia radiowego z przewagą 11% AI. Piosenka znajduje się także na 4. miejscu sprzedaży cyfrowej sklepu iTunes.

Jeśli jakaś piosenka miałaby zrzucić ze szczytu A Sky Of Full Stars, to może być to tylko Am I Wrong. Piosenka teraz jest na 1. miejscu Airplay Chart w Stanach, a wszyscy doskonale wiedzą, że amerykańskie przeboje docierają do Europy z około miesięcznym opóźnieniem.

Zagadką jest dla mnie Prayer In C – utwór jest w Top20 i notuje bardzo wysokie wzrosty AI. Dodatkowo bardzo przypomina przeboje ostatnich miesięcy. Czy oszczędna formuła chwyci i tym razem? A może Europejczycy wybiorą elektroniczne Summer Harrisa? Albo żywe Maps? Czas pokaże

chart

Reklamy

6 thoughts on “Muzyczna prognoza pogody #2 – przebój na lato

  1. Rude było już popularne w zimę, ale w Australii… Teraz w US i UK zaczyna się silna promocja i chyba będzie to jeden z hitów lata. Nie lubię tej piosenki. Ale podoba mi się za to Boom Clap. Do hitów lata można też napewno zaliczyć Problem od Ariany Grande. 🙂

  2. Co sądzisz o YOUR HIGH Edyty Górniak? Ma szansę stać się hitem lata? Tak wszędzie czytam, ale dla mnie liczy się zdanie fachowca. Pozdrawiam!

    • Ekspertem nie jestem, ale moim zdaniem piosenka nie ma szans. Nie wynika to tylko z samej kompozycji(nie jest porywająca, ale nie można powiedzieć, że jest zła!), ale głównie z polityki wytwórni i spraw personalnych 😉

      • Mam podobne wrażenie – największe stacje radiowe nie puszczają Your High a promocja ze strony wytwórni jest żadna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s