Katy Perry pozwana za plagiat

katy-perry-dark-horse-5.jpgTo już powoli przestaje być śmieszne. Okazuje się, że nieznani wykonawcy znaleźli metodę na swoje 15 minut sławy. Wystarczy doszukać się podobieństw w swoim utworze i utworze znanej gwiazdy a potem wytoczyć proces. Tak zrobiła Rebecca Francescatti pozywając Lady Gagę za piosenkę Judas, która miała być kopią utworu Juda. Nie udało się. W ślady koleżanki poszła… grupa chrześcijańskich raperów(Marcus Gray, Emanuel Lambert, Lecrae) pozywając Katy Perry i jej team za międzynarodowy przebój Dark Horse.

Utwór, którego autorami są Katy Perry, Juicy J, Łukasz Gottwald, Sarah Theresa Hudson, Max Martin i Henry Russell Walter a wytwórnią Capitol Records, ma być tak naprawdę plagiatem hip-hopowej piosenki Joyful Noise w wykonaniu Flame’a i Lecrae’a.

Nie da się ukryć, że istnieje kilka podobieństw:

  • Gatunek – obie piosenki należą do rapu, przy czym w przypadku Dark Horse wszystko poza przedrefrenem.
  • Tempo – 66BPM przy Dark Horse(do 132 w przedrefrenie), 77BPM w Joyful Noise.
  • Progresja akordów.
  • Przewodni riff w zwrotce „DH”.
  • Pierwszy wers „DH”: Ya’ll know what it is, a „JN”: You know what it is?

Tak naprawdę pierwsze trzy punkty nie powinny znaleźć się w moim zestawieniu – tempo, styl, gatunek muzyczny, tonacja i progresja akordów nie podlegają ochronie praw autorskich. Ma – pisałem o tym we wpisie o Blurred Lines. Ma to sens muzyczny – są to elementy dzieła muzycznego, których jest ograniczona liczba i tak czy inaczej będą się powtarzać.

Po co w takim razie je wymieniłem? One, wraz z pozostałymi elementami nadają kontekst muzyczny i sprawiają, że podobieństwo jest wyraźniejsze.

Jeśli chodzi o punkt 4. – riff. Sam riff może podlegać ochronie praw autorskich pod warunkiem, że stanowi on zamkniętą myśl muzyczną. Jednak czy prosta sekwencja 4 dźwięków wynikająca wprost z progresji akordów może stanowić zamkniętą myśl muzyczną? Nie taka.

Zostaje nam 5., ostatni punkt. Czy jeden wers wskazuje na plagiat? Oczywiście, że nie. Jeden wers wyrwany z kontekstu nie stanowi zamkniętej myśli muzycznej. Poza tym Ya’ll know what it is lub You know what it is? można znaleźć w wielu piosenkach, m.in.: Auditorium Mos Def, What It Is Gorilla Zoe, Ghost Is Back Ghostface Killah, You Know What It Is T.I., You Know What It Is Jeezy, czy You Know What It Is T-Wayne’go itd. Wniosek? Jest to bardzo popularna, szczególnie wśród raperów, fraza. Nazywanie jej własnościa intelektualną Flame’a i Lecre’a byłoby niedorzeczne.

Z tej krótkiej analizy widać, że mimo kilku podobieństw, nie ma podstaw sądzić, że Dark Horse jest plagiatem. Wiedzą to za pewnie pozywający, ale to dzięki sprawie wytoczonej przeciwko Capitol Records o ich piosence usłyszał świat. I będzie o niej pamiętał 15 minut.

Reklamy

3 thoughts on “Katy Perry pozwana za plagiat

  1. A może nie chodzi wcale o 15 min sławy tylko o obronę wartości chrześcijańskich , które ta iluminatka sprzeniewierza , nie ma teledysku z jej udziałem , w którym by nie propagowała iluminatów! Sprzedała się dla sławy i ją ma tylko co dalej?????????????????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s