„Muzyczna prognoza pogody”

singOd 1 maja wprowadzam na blogu nowy cykl postów – „Muzyczna prognoza pogody”, czyli analizy list radiowych i sprzedaży, których celem jest przewidywanie jaka piosenka zostanie przebojem. W przeciwieństwie do poprzednich postów, nie będę skupiał się na warstwie „dźwiękowej” a „marketingowej”.

W dzisiejszym poście 5 piosenek, które mają szanse zdobyć wysokie pozycje na listach przebojów.

 

Problem
Ariana Grande feat. Iggy Azalea
Data wydania: 28 kwietnia 2014r.

Utwór w 39 minut zdobył pierwsze miejsce amerykańskiego iTunes pobijając tym samym ustanowiony przez Taylor Swift rekord najszybszej sprzedaży tym sklepie(We Are Never Ever Getting Back Together – numer 1 w 50min). Piosenka pierwszego dnia została dodana do playlist 54 amerykańskich rozgłośni radiowych formatu Top40(na 180 monitorowanych) uzyskując impakt 5,128mln. Na popularność utworu duży wpływ miał występ na gali „Disney Music Awards”. Największe szanse na sukces utwór ma w Stanach.


Sing
Ed Sheeran
Data wydania: 7 kwietnia 2014r.

Po dużym sukcesie utworu I See Fire w Europie, Sing wyprodukowane przez Pharrella Williamsa ma szanse zdobyć czołówki list przebojów na całym świecie. W Europie w ciągu ostatniego tygodnia zanotował wzrost odtworzeń o 24%(największy spośród wszystkich pozycji) i audience impression o 9%. W Stanach znajduje się już prawie Top10 airplay i ciągle uzyskuje tygodniowe przyrosty audience impression >2mln i jest na pierwszym miejscu listy przyrostu odtworzeń(+1989 wg Nielsen).


Birthday
Katy Perry
Data wydania: 21 kwietnia 2014r.

Mimo że poprzedni wielki przebój – Dark Horse – znajduje się ciągle w czołówce zestawień i nie weszło w fazę „free falling” Capitol zdecydował się na wydanie kolejnego singla. Ta strategia z pewnością zablokuje szybki wzrost pozycji utworu(rozgłośnie nie lubią promować dwóch singli jednocześnie). Mimo to piosenka jest jedną z najczęściej dodawanych do playlist amerykańskich rozgłośni Top40(+58 wg Nielsen) i jest w czołówce utworów o najszybciej wzrastającym AI(od 10 dni > +2mln). Peak utworu przewidywany jest na przełom lipca i sierpnia w Stanach i w sierpniu w Europie(tutaj sukces może być też mniejszy).


Dare(La La La) / La La La(Brasil 2014)
Shakira
Data wydania: 28 marca 2014(tylko Włochy)

O możliwym sukcesie piosenki informowałem na FB tuż po premierze albumu Shakira. Alternatywna wersja – La La La(Brasil 2014) – została użyta jako drugi utwór Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – Brazylia 2014. Warto dodać, że główny – We Are One (Ole Ola) – został bardzo skrytykowany przez opinię publiczną. Dare ma zatem szanse zostać europejskim(i brazylijskim) przebojem lata 2014r. Aktualnie singiel uzyskuje największe przyrosty AI na starym kontynencie(+24%) i znajduje się na 42. miejscu EU Airplay Chart. Przewidywany peak singla to lipiec.


Ain’t It Fun
Paramore
Data wydania: 4 lutego 2014

Utwór właściwie prawie już posiada status przeboju w Stanach obejmując 14 pozycję na liście Hot100. Mimo to nadal znajduje się w czołówce utworów najcześciej dodawanych do amerykańskich radiowych playlist z AI >2mln. W Europie sukces singla jest nieco wątpliwy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s