Rynek muzyczny w Polsce w 2013r.

zpavW 2013 roku sprzedano w Polsce łącznie 7,4 miliona fizycznych fonogramów o łącznej wartości detalicznej 272,6mln złotych – tak wynika z danych przygotowanych przez Związek Producentów Audio-Video dla IFPI. Jest to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 19 i 12,5%.

W 2013 roku łącznie sprzedano 7mln 400tys. fonogramów (spadek o 19,6%), z czego 4mln 400tys. w okresie od stycznia do czerwca(wzrost o 42% względem tego samego okresu w roku ubiegłym)  i 3mln w okresie lipiec – grudzień(spadek o 103%).

Największy udział w sprzedaży stanowiły płyty CD – ok. 7,3mln. Nakład singli wyniósł ok. 200tys(bez zmian), winyli 700 tys.(-13%), 200tys. DVD audio i zaledwie 1000 MCs.

Jeśli chodzi o sprzedaż płyt DVD i kaset VHS – ta druga jest pomijalne mała, pierwsza wyniosła ok. 300tys.(wartość detaliczna 13,6mln PLN, spadek o 16,9%).

Sprzedaż hurtowa(a więc taka, po jakiej zakupują fonogramy sklepy) to 172,5mln(tak więc średnio 37% ceny fonogramu to marża pośredników). Dochód z rynku cyfrowego wyniósł natomiast 33,3mln złotych i jest to wzrost o 44%, synchronizacji 2,5mln(-46%) i performance rights 34,7mln zł(+16%).

Wyniki są, krótko mówiąc, straszne. Dysponuję danymi dot. rynku muzycznego od 2008r. i z roku na rok, sprzedaż detaliczna systematycznie spada. Jeszcze w 5 lat temu było to 353,5mln. Kraje zachodnie znalazły wyjście z kryzysu poprzez rynek cyfrowy. Ten w Polsce ciągle raczkuje i jeśli się to nie zmieni, przed nami poważny kryzys.


Dodatkowe informacje:

  • w tym roku nagroda cyfrowej piosenki roku(utworu najlepiej sprzedające się w formacie cyfrowym) nie została wręczona na gali Fryderyków(której znaczenie maleje). Wyniki poznamy na „dużym festiwalu muzycznym”.
  • Nowo przyznawane certyfikacje dla fonogramów wliczają zarówno sprzedaż cyfrową pojedynczych utworów z krążka(10 kopii cyfrowych odpowiada 1 kopii fizycznej) jak i streaming we WSZYSTKICH legalnych serwisach(2,5tys. odtworzeń = 1 kopia albumu).

 

 

 

Reklamy

3 thoughts on “Rynek muzyczny w Polsce w 2013r.

  1. Wcale mnie to nie dziwi i z drugiej strony się cieszę. Płyty w Polsce są okropnie drogie. W Stanach ceny za krążek oscylują pomiędzy 10 a 20 dolarami na Itunes nie wiele więcej kosztuje fizyczna kopia. Rzeczywiście przeliczając na złotówki ceny są podobne, ale w porównaniu z zarobkami jest to przepaść. Nie wiem czym powodowane jest to, że za krążek płaci się u nas prawie 80 zł, to jest już na prawdę przesada. Poza tym nie ma u nas większych promocji jak czarny piątek czy ostatnie promocje na Itunes w Stanach. Człowiek by kupił tą płytę i wsparł artystę ale widzę, że stado innych sępów chce dorobić….

  2. treaming we WSZYSTKICH legalnych serwisach
    np, jakich? chętnie w ten sposób słuchał bym muzyki i przyczyniał się do nadawania certyfikatów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s