Konkurs Piosenki Eurowizji – Kopenhaga 2014

Eurovision_Song_Contest_2014_logo6 maja o godzinie 21:00 w hali byłego portu w Kopenhadze odbędzie się I półfinał 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do konkursu, po dwóch latach nieobecności, powróci Polska, którą reprezentować będzie Donatan i Cleo a także ubijająca masło Luxuria Astaroth kończąca w dniu finału 19 lat. Polsko-anglojęzyczny utwór My Słowianie – We Are Slavic zostanie zaprezentowany jako 5. w II półfinale, który rozpocznie się 8 maja o godz. 21:00. Wszystkie etapy konkursu będą transmitowane przez Telewizję Polską(wraz z komentarzami Artura Orzecha), a oficjalny streaming będzie dostępny na stronie http://www.eurovision.tv.

Jak Polska wypada na tle innych krajów? Co mówią bukmacherzy? No i kto jest faworytem tegorocznej Eurowizji? Sprawdźmy.

W konkursie weźmie udział w sumie 37 krajów należących do Europejskiej Unii Nadawców. Od 2004 roku, tak i teraz konkurs składa się z dwóch półfinałów i finału.

Uczestnicy pierwszego półfinału:

 

Uczestnicy drugiego półfinału:

 

Big 5 + 1

Miejsce w finale ma dodatkowo zapewnione 6 krajów: organizator(Dania) oraz kraje tzw. Wielkiej Piątki(5 krajów, które mają największy wkład finansowy w EBU): Hiszpania, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Niemcy:


Faworyci

Postanowiłem przejrzeć otchłań Internetu, aby sprawdzić kto ma największe szanse na wygraniu w tegorocznej edycji ESC.

  • Zdaniem bukmacherów największe szanse na wygraną ma Armenia, którą reprezentuje Aram MP3 z utworem Not Alone. Tuż za nią jest Hiszpania, a dalej Szwecja, Wielka Brytania i Norwegia. W dziesiątce najczęściej typowanych krajów znajdziemy także Danię, Ukrainę, Węgry, Azerbejdżan i Belgię.
  • Interesujące wyniki dostarcza nam Google. Z hasłami dotyczącymi tegorocznej Eurowizji, najbardziej powiązane są wyszukiwania związane przede wszystkim z Hiszpanią, Wielką Brytanią, Francją, Grecją,
  • Te same statystyki, ale dla wyszukiwań w serwisie YouTube wskazują na Grecję, Armenię, Rumunię i Niemcy.
  • Warto również przyjrzeć się liczbie odtworzeń na oficjalnym kanale ESC. Najpopularniejszym nagraniem tegorocznego konkursu jest teledysk Armenii(2,1mln), dalej Austrii(1,7mln), Czarnogóry(816tys.), Hiszpanii(651tys.), Włoch(620ty.), Wielkiej Brytanii(584tys.), Azerbejdżanu(556tys.), Izraela(512tys.), Polski(458tys.) i Ukrainy(418tys.)[stan na 22-04-2014]

Kto ostatni?

Najmniejsze szanse na wygraną mają Gruzja, Litwa, Macedonia, Portugalia i San Marino. Tymczasem zdaniem bukmacherów najmniejsze szanse na ostatnią pozycję mają: Wielka Brytania, Ukraina, Szwecja, Norwegia, Węgry, Dania, Azerbejdżan i oczywiście Armenia.

Podsumowując: bezapelacyjnym faworytem jest Armenia. Not Alone jest najczęściej typowane przez bukmacherów, jest w czołówce wyszukiwań YouTube powiązanych z Eurowizją i ma najwięcej odtworzeń spośród wszystkich nagrań na oficjalnym kanale @eurovision. W pierwszej dziesiątce powinny znaleźć się także m.in. Hiszpania, Wielka Brytania i Grecja.


 

Donatan i Cleo

Nasz kraj w tym roku reprezentować będzie producent muzyczny Donatan wraz z raperką Cleo, która wykona dwujęzyczny utwór My Słowanie – We Are Slavic. Piosenka odniosła ogromny sukces komercyjny w Polsce, o czym pisałem na blogu. Czy taki sam odniesie w Europie? Nie.

Tak jak pisałem, prawie cały sukces oparty jest na stereotypach, które Polacy kochają. Tymczasem inne narodowości mogą odebrać przekaz jako wulgarny i narcystyczny. Z drugiej strony wysoka popularność teledysku może sugerować, że przewidywania bukmacherów są niedoszacowane. A jakie one są? Wszystkie wskazują, że wejdziemy do finału(średnio 7. miejsce w półfinale; do finału przechodzi Top10). W finale tak kolorowo już nie będzie. Statystyki wskazują, że w finale, w którym zaprezentuje się 26 krajów, Donatan i Cleo zapewnią nam okolice 20. miejsca. Moim zdaniem w rzeczywistości będzie to kilka oczek wyżej. Czy to sukces? To zostawiam Wam do oceny.


Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956 roku przez kraje zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców. Polska po raz pierwszy zaprezentowała się w 1994r. z piosenką To nie ja w wykonaniu Edyty Górniak zajmując 2. miejsce, choć zdaniem wielu komentatorów jury nie chciało przyznać naszej reprezentantce pierwszej pozycji tylko dlatego, że, ich zdaniem, Polska nie była gotowa na organizację tak dużego wydarzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s