[Jak napisać piosenkę] Podstawowe etapy tworzenia nagrania muzycznego

more-studio-255985-mNieco ku mojemu zaskoczeniu, dużą popularnością na blogu(biorąc pod uwagę statystyki jak i maile, za które serdecznie dziękuję) cieszą się wpisy poświęcone temu jak tworzyć muzykę. Właściwie nie powinienem się dziwić, bo celem bloga jest pokazanie, że muzyka popularna rządzi się pewnymi ogólnymi prawami i w pewnym sensie istnieje „przepis” na przebój.

W związku z tym postanowiłem przybliżyć Wam nieco muzykę od „początku”, czyli opowiedzieć jak napisać własny utwór muzyczny, zaaranżować go i w końcu – rozpocząć jego promocję czy zgłosić utwór do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

W tym poście postaram się przedstawić podstawowe etapy produkcji muzyki z krótką(naprawdę krótką) charakterystyką każdego z etapów. Myślę, że będzie to przydatne nie tylko dla osób, które chcą tworzyć własną muzykę, ale i dla przeciętnych słuchaczy, którzy z zaciekawieniem śledzą poczynania swoich ulubionych wykonawców.

Zasadniczo muzykę tworzy się w pięciu krokach w następującej kolejności(ich charakterystyka jest bardzo uproszczona):

 • Komponowanie – na tym etapie powstaje, jak sama nazwa wskazuje, kompozycja. Produktem końcowym jest tutaj utwór słowno-muzyczny, czyli tekst i powiązana z nim melodia. Zazwyczaj kompozycje zapisuje się w formie nutowej(jest to przydatne, gdy chcemy ją zarejestrować jako autorzy), ale wiele osób preferuje formy elektroniczne(np. format MIDI). W trakcie komponowania zawsze dobiera się do napisanej melodii progresję akordów. Dlaczego? Zajrzyjmy do następnego punktu.

 • Aranżacja – najogólniej mówiąc na tym etapie ustala się styl muzyczny utworu poprzez nadanie odpowiedniego tempa(jeśli nie zostało sprecyzowane wcześniej), dobraniu tonacji do możliwości wokalnych wykonawcy i – przede wszystkim – stworzenie warstwy instrumentalnej poprzez dobór instrumentów i napisanie dla nich odpowiednich melodii. Istnieje kilka fundamentalnych zasad dot. tworzenia takich melodii, a opierają się one o progresje akordów. To dlatego tyle uwagi poświęcam im na blogu!

 • Recording/Editing/Programming – dla wielu granica między tym etapem a aranżacją może wydawać się bardzo niejasna. Trzeba jednak podkreślić, że w trakcie aranżowania eksperymentujemy, podczas gdy tutaj – rejestrujemy finalne(świadomie dobrane!) brzmienie instrumentów i oczywiście głosu ludzkiego.

  Zazwyczaj zarejestrowane brzmienie(szczególnie ludzkiego głosu i szczególnie gdy jest to J.Lo) bezpośrednio po nagraniu nie jest satysfakcjonujące. Wtedy konieczne są poprawki(editing) – usunięcie rozminięć z tonacją i tempem, wykonanie cięć i sklejanie ścieżek. W muzyce elektronicznej(przede wszystkim, ale nie tylko!) istnieje etap programowania, podczas którego inżynier dźwięku edytuje ustawienia oprogramowania komputerowego do tworzenia muzyki(nie wdając się specjalnie w szczegóły, może być to programowanie wirtualnych instrumentów, tworzenie automatyzacji, ustawienia efektów itd.).

 • Miks(mixing) – jeden z najtrudniejszych etapów tworzenia nagrań. Zadaniem osoby odpowiedzialnej za miks(nie powinien być to producent) jest połączenie wszystkich ścieżek piosenki(tj. wszystkich zarejestrowanych instrumentów, efektów, sampli i wokali) w jedną (miks, czyli łączenie). I wbrew intuicji, wcale nie jest to takie proste…

 • Mastering – Surowy miks ścieżek właściwie nie nadaje się do emisji. Przede wszystkim jest zbyt cichy(jak wiemy współczesny przemysł muzyczny wymaga, dodajmy niesłusznie, głośnych nagrań). Czasami wymagana jest też delikatna zmiana barwy utworu(pamiętajmy, że to praca na wszystkich ścieżkach połączonych razem, więc niedopuszczalne, ze względu na spadek jakości, są drastyczne modyfikacje korektorami czy kompresorami), przycięcie(nikt nie chce, żeby muzyka rozpoczynała się 5 sekund po wciśnięciu „play” – surowy mikst taki właśnie jest) czy dodanie automatyzacji poziomu głośności(np. znany wszystkim efekt wyciszania końcówki utworu). Mastering ZAWSZE wykonuje osoba z zewnątrz.

Dodam, że czasem 1. i 2. punkt mogą być zamienione. Przykładem jest Wake Me Up! Aviciiego, do którego najpierw stworzono beat, później kompozycję.

W kolejnym wpisie opowiem o najpopularniejszych technikach komponowania muzyki. Czy możliwe jest napisanie własnej piosenki w 2 minuty? Tak! Ale o tym już niebawem 🙂

Reklamy

5 thoughts on “[Jak napisać piosenkę] Podstawowe etapy tworzenia nagrania muzycznego

 1. a dlaczego osoba z wewnątrz nie może zrobić mastering’u?
  (czy jak to się pisze) A jeśli może, to jakie są do tego programy komputerowe (darmowe) i gdzie można je pobrać?

  • Może nie tyle nie może co nie zaleca się. Osoba „z zewnątrz” ma świeże i bardziej „obiektywne” podejście do całego miksu/masteringu. Wśród realizatorów krąży anegdotka, że po miksie można poznać który muzyk go wykonał 🙂 Co do masteringu sprawa jest bardzo delikatna – trzeba pamiętać, że pracujemy na sumie, więc należy uważać z dodawanymi efektami.
   Generalnie mastering można wykonać na każdym programie muzycznym, który pozwala na co najmniej:
   * wykonanie korekcji graficznej
   * posiada kompresor wielopasmowy + oczywiście limiter(który jest tak naprawdę kompresorem na specyficznych ustawieniach).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s