„Fancy” – Iggy Azalea

fancyWydawać by się mogło, że muzyka popularna rządzi się bardzo restrykcyjnymi zasadami przez co piosenki z czołówek największych notowań muzycznych brzmią bardzo podobnie, a kawałki o innym brzmieniu nie mają szans trafić do szerokiej publiczności. Trochę w tym prawdy jest – na blogu(któremu tudzień temu stuknęło dwa lata!) od początku działalności staram się pokazać, że tworzenie hitów to nie taka czarna magia. Całe szczęście ludzie, a więc i rynek muzyczny, często są nieprzewidywalni i co jakiś czas przebojem staje się utwór, który całkowicie neguje panujące trendy(przynajmniej wydaje się tak na pierwszy rzut oka) i robi psikusa recenzentom. Czy tak będzie z Fancy? Tego oczywiście nie wie nikt.

Fancy to utwór australijskiej raperki Iggy Azalea’i i występującej gościnnie Brytyjki Charli XCX. Piosenka jest już czwartym singlem zapowiadającym debiutancki album Azalea’i pt. The New Classic, którego premiera zaplanowana jest na 14 kwietnia tego roku. Fancy jest to hip-hopowy kawałek o tempie 92BPM napisany w tonacji Cm oparty na prostym, elektronicznym(ang. pluck synth) riffie i samplach perkusyjnych. Taki beat można bez problemu uzyskać za pomocą darmowych syntezatorów* i paczek sampli. Jest to, biorąc pod uwagę panujące trendy, zaleta, ponieważ obecnie w muzyce mainstreamowej unika się nadmiernego, agresywnego elektronicznego brzmienia. Oczywiście za kilka lat może się to zmienić(a właściwie na pewno) – proszę przypomnieć sobie gigantyczny sukces Tik-Tok Keshi(najlepiej sprzedająca się na świecie piosenka w 2010r.) czy Boom Boom Pow The Black Eyed Peas(7. Miejsce najpopularniejszych piosenek ubiegłej dekady wg Billboardu).

Obserwując aktualne notowania Fancy ma niepowtarzalną szansę odniesienia większego sukcesu. Wysokie pozycje rapu, szczególnie w Stanach(Macklemore & Ryan Lewis, Jay-Z, Eminem), sugerują, że jest to właśnie gatunek, który aktualnie warto mieszać z muzyką pop. A w singlu Azelea’i można taki popowy pierwiastek usłyszeć – jest to refren stylizowany na brzmienie znane z I Love It Icony Pop** wykonywany przez Charli XCX z tytułowym “Fancy” pełniącym rolę hook’a. Krytycy mogą stwierdzić, że to ciągle za mało, że melodia brzmi trochę kwadratowo(ze względu na stosowaną synkopację i długość dźwięków). Fakt, przykładowo refren The Monster Eminema wykonywany przez Rihannę jest bardziej melodyjny i popowy. Can’t Hold Us też posiada świetny refren charakterystyczny dla muzyki popularnej, który jest idealnie dopasowany do hip-hopowego brzmienia.

I tak, po dłuższym zastanowieniu i porównaniu z innymi kompozycjami, z żalem muszę stwierdzić, że to jednak refren jest najsłabszym elementem utworu, a niestety to on w dużej mierze jest odpowiedzialny za odbiór wśród szerokiej publiczności.

Na korzyść produkcji działa za to bez wątpienia głos Iggy. Niski, dobrze postawiony wokal z charakterystyczną manierą jest znakiem rozpoznawczym raperki, który przykuwa uwagę przy pierwszym przesłuchaniu.

Czy Fancy otworzy przed Iggy Azaleą drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery tak, jak zrobiło to Super Bass Nicki Minaj? Myślę, że nie. Może za to być do niej kolejnym przystankiem. Natomiast bez wątpienia awansuje jej pozycję na rynku hip-hopowym. A pamiętajmy, że stanowi on ok. 5% całego rynku muzycznego. Choć z drugiej strony, tak jak napisałem we wstępie, nigdy nie możemy być w 100% pewni 🙂

 

*Wydaje mi się, że do produkcji „Fancy” użyto syntezatora Sytrus firmy Image-Line. Prawie identyczny FX synth słyszalny w 0:52 można uzyskać za pomocą defaultowego presetu “Flow”.

**Podając ten przykład nie chcę podawać opisu technicznego vocal chainu a jednen z najbardziej znanych przykładów, tym bardziej, że brzmienie jest charakterystyczne dla Charli XCX

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s