PL TOP10 2013

profilowe

PL TOP10 2013 to jedyny taki polski ranking dziesięciu najpopularniejszych utworów emitowanych w rozgłośniach radiowych formatu CHR(Contemporary hit radio) w roku 2013.

Jak to działa?

Ranking opracowany jest na podstawie liczby odtworzeń utworów w dwóch najpopularniejszych stacjach radiowych Top40 – RMF FM i Radia ZET – których udział w całkowitym czasie słuchania radia przekracza 40%(pozostałe rozgłośnie takie jak ESKA czy RMF MAXXX mają udział nieprzekraczający 0,1%*). Aby uniknąć kuriozalnych wyników, kiedy to jedna, mała lokalna rozgłośnia radiowa przewraca do góry nogami notowanie, liczba punktów obliczana jest na podstawie średniej ważonej, gdzie wagi są to odpowiednie wartości procentowe udziału stacji w czasie słuchania(na podstawie danych Komitetu Badań Radiowych).

Dlaczego można zaufać PL TOP10 2013?

Przede wszystkim dzięki jasnej metodologii. W Internecie możecie trafić na wiele różnych podsumowań tego typu, ale żadne nie podaje jasnych zasad(jakie stacje radiowe uwzględniono) ani konkretnych liczb. Jednocześnie wykorzystany system ważenia odtworzeń sprawia, że wynik jest proporcjonalny do wskaźnika audience impression. To właśnie na podstawie parametru AI, a nie surowej liczby odtworzeń w rozgłośniach najbardziej prestiżowy magazyn Billboard opracowuje listę Airplay Songs oraz Hot100.

Wyniki

pltop2

Szczegółowe wyniki(w formacie PDF) dostępne tutaj: PL TOP10 2013(aby zapisać na dysk kliknij prawym klawiszem myszy w hiperłącze i wybierz opcję „Zapisz jako”)

Polacy wolą zagraniczną muzykę

Zaskakujący jest brak jakiegokolwiek polskiego wykonawcy w pierwszej dziesiątce notowania. Najwyżej znalazła się grupa LemON z Napraw (stosunek 0,748 względem 1, miejsca) i Ewelina Lisowska z kompozycją W stronę słońca (0,746), za nią Kamil Bednarek z Ciszą(381 odtworzeń w RMF i 266 w Radiu ZET, co dało 0,694). Zaskoczeniem mogą być niskie pozycje My Słowianie(0,200) czy Bałkanicy(0,370). Podobnie poza Top10 znalazł się zespół Enej z piosenką Lili(0,667), a także forsująca rozgłośnie singlami Sylwia Grzeszczak(Flirt – 0,631, Pożyczony – 0,646, Księżniczka – 0,521). Jak widać zapis w Ustawie o Radiofonii i Telewizji, który nakazuje emisję polskiej muzyki w wymiarze 1/3 miesięcznego czasu antenowego, z czego w 2013roku 50% tego czasu miało być realizowane w godz. 5:00 do 24:00. Dodatkowo, gdy jest to muzyka nowego wykonawcy, czas liczony jest podwójnie. Na pewno założenia są spełniane, ale mimo to polska muzyka nie króluje na listach przebojów. Czemu? Bo Polacy jej po prostu nie chcą.

Warto zauważyć, że system ważenia znacząco wpływała na pozycje – Safe And Sound było odtwarzane w RMF FM 414 razy(gdzie najlepszy wynik to 527 odtworzeń Let Her Go), natomiast w Radiu ZET tylko 140.

Muzyka akustyczna

Ewidentnie widać, że popyt na muzykę elektroniczną wśród Polaków nie jest duży. 8/10 utworów jest typowo akustycznych. Co więcej,  nawet najbardziej syntezatorowe Wake Me Up! nie razi swoją elektroniką(mimo że Avicii znajduje się w czołówce najlepszych DJów). Dla porównania Applause Lady Gagi uzyskało wynik 0,144, a Scream & Shout 0,193. Uprzedzając pytania Roar Katy Perry zdobyło stosunek względem #1 równy 0,176.

Sony > Universal

W zestawieniu PDF-owym umieściłem, poza miejscami, także informacje o dystrybutorach i datach premiery. Zaskakujące jest to, że You Will Never Know miało swoją premierę w roku 2011. 4/10 utworów zostało wydanych przed rokiem 2013.

Wśród dystrybutorów, najlepszy wynik uzyskało Sony Music Entertainment(6/10). Universal Music Polska ma na swoim koncie 4 hity z pierwszej dziesiątki.

Zaskoczeni? Czekam na komentarze 🙂

 

*Zliczając wyłącznie zasięg „z jednego nadajnika”. Radio ESKA składa się z sieci regionalnych rozgłośni, których udział w czasie słuchania przekracza 7%.

Reklamy

2 thoughts on “PL TOP10 2013

  1. Prowadzisz bardzo ciekawego bloga, wszedłeś i dodałeś post na moim i spojrzałem. Ciekawie bardzo. Wzięcie pod uwagi Radia Zet i RMF FM moim zdaniem uważam za błąd. Dlatego prowadzi taki utwór Imany, który dobrze sobie radził, ale potem już moc osłabła na świecie i w Polsce. Zresztą nienawidzę tego utworu. 🙂 Ten utwór wyżej niż Blurred Lines to zaskoczenie dlatego trochę nieadekwatne wyniki, ale to moje zdanie. Przynajmniej fajnie, że Passenger na 2 miejscu. Kocham ten utwór. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s