„My Słowianie” – my, czyli kto?

myslowianieBlisko 10 milionów wyświetleń  polskiego nagrania w ciągu tygodnia jest niesamowitym wynikiem. Jednocześnie wszystkie, duże rozgłośnie radiowe zaczęły te nagranie emitować. Jak widać Donatan szturmem wziął polskie listy przebojów(które, tak na marginesie, są bardzo niemiarodajne). Co jest jego przepisem na sukces? Czas na analizę.

Wokal

Płaszczyzna muzyczna, która co prawda pełni tutaj rolę drugoplanową, nie jest wcale taka zła, jak mogłoby wyglądać na pierwszy rzut oka/ucha. W warstwie wokalnej można odnaleźć wpływy hip-hopu/R&B w zwrotkach i silne nawiązania do muzyki ludowej w refrenach(synkopowany rytm, długie dźwięki forte z portamento na końcach fraz). Co do samej techniki wokalnej mam mieszane uczcia.  Razić może wymuszona maniera Cleo czy niedokońca poprawna artykulacja samogłosek. Z drugiej strony wokal jest silny, z ostrą, wyrazistą barwą, choć wydaje mi się, że mógłby być nieco wyższy i jaśniejszy. Niemniej jednak Joanna Klepko warunki do występowania w takich produkcjach na pewno ma.

Aranżacja

W warstwie instrumentalnej wpływy folku jest jeszcze silniejszy. Całość oparta jest na samplach rytmicznych. Za harmonię odpowiadają przede wszystkim staccatto strings, akordeon i skrzypce a nawet, jeśli dobrze słyszę, coś o brzmieniu zbliżonym do dud góralsich. Ciekawostką jest też to, że aranż jest prawie pozbawiony niskch składowych harmonizujących – to znowu analogia do muzyki ludowej, która zazwyczaj nie wykorzystuje instrumentów basowych.

Folklor?

Do czego zmierzam? Czasami jest tak, że muzycy po zakończeniu etapu produkcji błędnie przyporządkowują utwór do gatunku muzycznego. I niestety, nie wynika to z niewiedzy, a z próby dopasowania muzyki do ogólnej wizji artystycznej. Przed odsłuchem „My Słowianie” byłem prawie pewien, że metka z napisem „folk” została przypięta na siłę. Całe szczęście nie! Co więcej – budowa i aranż umożliwiają emicję piosenki w stacjach formatu CHR a nawet AC(w przeciwieństwie do „Nie lubimy robić” adresowanego głównie do CHR/RHYTHMIC i CHR/DANCE). Może piosenka nie jest tak „radio-friendly” jak w swoim czasie popularne kawałki „Zakopower”. Kompozycja nie jest aż tak innowacyjna jak „Bałkanica”. Mimo to przed Donatanem otwiera się nowy kanał transmisji – radio.

Muzyka sama się nie obroni

Tak czy inaczej to jednak nie radio odpowiada za sukces Czamara. Gigantyczną popularność uzyskał tak naprawdę wyłącznie dzięki YouTube. W erze internetu oraz bardzo intuicyjnych narzędzi każdy może tworzyć i publikować. Stwarza to ogromne, wręcz nieskończone możliwości i sprawia, że to przede wszystkim kreatywność, a nie umiejętności techniczne, decyduje o efekcie finalnym. Niestety, dostępność  tych narzędzi dla każdego sprawia, że Internet jest zalany „dziełami” o niskiej wartości. Przez to muzyka sama się nie obroni. Myślicie, że gdyby Miley Cyrus „We Can’t Stop” wykonała w worku pokutnym, to „Wercking Ball”, bądź co bądź bardzo dobra piosenka, sprzedałoby się w Stanach w 477tys. nakładzie? Nie, dlatego obok muzyki musi być coś, co przykuje uwagę słuchacza. Coś co sprawi, że zrobi się zamieszanie. Niestety, choć dla innych(w tym dla mnie) na szczęście tak działa kultura masowa.

Słowianie XXI wieku

Co wywołuje zamieszanie wokół produkcji Donatana? Treść i to zarówno tekstowa jak i wizualna. Można powiedzieć, że produkt kierowany jest do Słowian XXI wieku. Słowian, którzy wybiórczo kierują się stereotypami i z których są jak najbardziej dumni. Bo jaki Polak nie cieszy się, kiedy słyszy, że Słowianki są piękne? Albo że wódka to najlepszy alkohol na świecie? Swoją drogą dlaczego Donatan nie nawiązał do tego, że, w świete tych stereotypów oczywiście, Polacy niezbyt chętne dbają o chigienę czy lubią „sięgać po cudze”? Przecież, jak sam powiedział w swoim epilogu(dodajmy niepotrzebnym), teledysk to parodia. Parodia? A może idealizacja a nawet gloryfikacja?

Twórcy nagrania zatosowali prosty trik. Odkryli, podejrzewam, że po sukcesie „Nie lubimy robić”, iż spora grupa ludzi jest dumna z tego „słowiaństwa”(mam nadzieję, że nie są to ci sami ludzie, którzy wczoraj strzelali mi petardami pod oknem w imię patriotyzmu). Czy znacie osoby, szczególnie młode, które uwielbiają chwalić się kolejną imprezą i tym jak bardzo się „nawalili”? Myślę, że takich ludzi(wspomnianych „Słowian XXI wieku”) jest bardzo dużo. A jeśli dodamy do tego masę pięknych kobiet z widocznym biustem to oglądalność automatycznie wzrasta.

Przebój rodzi się na naszych oczach

Nie jestem moralistą, żeby oceniać to dzieło. Jednych teledysk oburza, innych zachwyca. Mnie ciekawi jego fenomen i to jak w niedługim czasie stał się „viral video”. Niestety, Pan Donatan próbuje tworzyć swoją karierę na stylistyce poprzedniej płyty(„Równonoc”), która uzyskała status platyny ZPAV. Już koreański raper PSY tego próbował i całe szczęście nic z tego nie wynikło(klapa „Gentelmena” mimo historycznego rekordu odtworzeń w ciągu pierwszej doby). Z Donatanem będzie to samo. Ten sam motym może wywoływać emocje n razy, ale za n+1 nikogo to nie będzie zaskakiwało. Świat zmienia się zbyt szybko. Niemniej jednak to jeszcze nie jest ten moment i za jakiś czas „My Słowianie” będzie nam wyskakiwało czy to z radia czy z TV.

P.S. Dla Pana Donatana mała wskazówka. Nikomu jeszcze się nie udało narzucić interpretacji czegokolwiek. To odborcy decydują czy coś jest parodią czy nie. Nikt nie wygra wojny z „hejterami”. Krytyka jest wpisana w proces kreacji, w szczególności, gdy tworzymy coś, co opiera się na kontrowersji. Nie ma w tym niczego złego, dlatego polecam kubek gorącej melisy i więcej dystansu do świata 🙂

Reklamy

One thought on “„My Słowianie” – my, czyli kto?

  1. Nie wiem czemu, ale ten kawałek działa na mnie jak płachta na byka. Nie jestem w stanie tego wytrzymać, jest to odpychające i irytujące, niemniej twórcom gratuluję tak, jak należy gratulować każdemu, komu uda się stworzyć dochodowy interes.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s