„Nowe trendy w popie” part 2 – przykłady

dubstepCo wynika z tego, że tylko największe gwiazdki światowego(a często przede wszystkim amerykańskiego show-biznesu) mają wolną rękę twórczą, a reszta musi się podporządkować? Poza częściową monotonnością i polaryzacją rynku muzycznego jest jedno, bardzo ważne zjawisko. To oni kształtują trendy muzyki pop.

No dobra. Może nie tyle kształtują, co biorą czynny udział w ich kształtowaniu. Pamiętajmy, że za taką Rihanną czy Madonną stoją ogromne wytwórnie płytowe, a w nich zastępy ludzi, którzy codziennie badają rynek muzyczny. Niewątpliwie to oni najlepiej wiedzą jakie procesy zachodzą w muzyce masowej. Dlatego też obserwując wielkie gwiazdy, a więc pośrednio pracę tych ekspertów, możemy próbować odgadnąć, co będzie się działo w muzyce w najbliższym czasie. A zmiany są nieuniknione.

Chodzi mi przede wszystkim o muzykę z gatunku dance-synth-pop. Jak do tej pory tego typu muzyka garściami czerpała z muzyki house. Dobrym, wręcz wzorcowym przykładem jest „Bad Romance” z końca 2009 roku. Ten utwór był właściwie taką kropką nad „i”, bo w tym okresie zaczęły zachodzić wyraziste zmiany w strukturze synthpopu. Dokładnie rok po „Bad Romance” Rihanna wydała singiel „Only Girl(In The World)”, który stał się międzynarodowym hitem. RiRi wraz z wytwórnią chyba wyczuła, że pewne dodatkowe inspiracje z muzyki klubowej okazały się trafne. W związku z tym do produkcji kolejnego singla zaprosiła typowego, klubowego producenta – Calvina Harrisa. I tak powstało „We Found Love”

WFL, kawałek o zupełnie nowym brzmieniu, okazał się przełomowym singlem w karierze Barbadoski. Przez 10 tygodni z rzędu utrzymywał się na 1. miejscu Hot100.

Co się dzieje teraz? Mam wrażenie, że do muzyki pop wchodzi zupełnie nowy gatunek właściwy. Jaki? Posłuchajcie 3 utworów, może zgadniecie:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s