’21’ x 10milionów

Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o Adele i jej płcie „21”. Ten fenomen światowej muzyki właśnie pobił kolejny rekord w Stanach. Po 21 miesiącach(43 tygodnie) od premiery album stał się 21 albumem w historii, który sprzedał się w ponad 10 milionowym nakładzie!(a dokładnie 10mln 20tys.).

Pytanie skąd tak wielki sukces Adele pojawiało się(i pewnie jeszcze będzie długo się przewijać) wielokrotnie. Niestety, nie mam pojęcia. Na pewno jest utalentowana, ale każdy przyzna, że są kobiety zdolniejsze, a zdecydowanie mniej znane. Kluczem do sukcesu może być styl muzyczny – z jednej strony kształt melodii wokalu jest zbudowany zgodnie z zasadami współczesnej muzyki pop. Z drugiej strony aranżacje silnie nawiązują do soulowej muzyki lat 60-tych(choć techniki produkcyjne i jakość niczym odbiegają od muzyki współczesnych producentów), stąd tak silny kontrast na tle mainstreamu.

Wydaje się, że kluczem do międzynarodowego sukcesu są 4 elementy – chwytliwa, naszpikowana hookami melodia zgodna z współczesnymi trendami, aranżacja wyraźnie odmienna od tych, które są obecnie na topie(stąd powiew świeżości, co nie koniecznie oznacza wymyślenie czegoś nowego), promocja i magiczny pierwiastek X, czyli… szczęście. Bez niego nic by się nie udało.

Reklamy

One thought on “’21’ x 10milionów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s