Jak wybrać słuchawki?

Każdy, kto choć trochę słucha muzyki, zmierzył się z tym problemem: Jakie wybrać słuchawki. Temat wbrew pozorom jest bardzo poważny, bo nawet dobra produkcja przy beznadziejnym odsłuchu staje się torturą, a słuchanie muzyki przestaje być przyjemnością.

Na początek trzeba zaznaczyć, że zasadniczo istnieje kilka typów słuchawek: dokanałowe, otwarte, półotwarte i zamknięte. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Popularne słuchawki douszne(takie małe, które wsadzamy wprost do ucha) są małe i lekkie, dzięki czemu łatwo je schować/wyciągnąć. Z drugiej strony nie izolują przed szumem tła i często jakość dźwięku nie jest specjalnie dobra. Ze względu na wymiary i niską cenę używamy ich np. w komunikacji miejskiej. Na drugim biegunie mamy słuchawki zamknięte. Są masywne(nie schowamy ich do kieszeni, chociaż niektórym to nie przeszkadza i robią z nich ozdobę – naszyjnik). Całkowicie zakrywają małżowinę uszną, co zapewnia dużą izolację(co też jest wadą – przy długotrwałym słuchaniu i braku wentylacji ucho się „poci”). Przeważnie zapewniają bardzo wysoką jakość dźwięku, stąd są bardzo popularne m.in. w studiach nagraniowych.

Plug czyli jack

Gdy już wiemy jakiego typu słuchawek poszukujemy popatrzmy na… wejście. Czasami jest to tak oczywiste, że nie zwracamy na to uwagi, co może prowadzić do rozczarowań. Choć wtyczki(jacki, choć po angielsku „jack” to wejście, a „plug” to wtyczka…) są budowane wg określonych standardów, to występują pewnego rodzaju „odmiany”:

  • Minijack – najpopularniejszy jack o średnicy 3,5mm. Stosowany w praktycznie wszystkich kartach dźwiękowych i większości urządzeń mobilnych.
  •  Mikrojack(microjack) – o średnicy 2,5mm. Stosowany w starszych telefonach komórkowych i odtwarzaczach mp3(teraz na ogół używa się wejść 3,5mm.
  • Jack 6,35 – o średnicy 6,35mm. Normalny człowiek nie korzysta z takich wtyk – wykorzystują je głównie muzycy.

 

Logiczne, że najlepiej kupić wtyki o wejściu 3,5mm, bo z takimi wejściami mamy najczęstszy kontakt. Nawet jeśli nasz odtwarzacz ma wejście na 2,5mm, lepiej kupić słuchawki z minijackiem i specjalną przystawką. Warto dodać, że w telefonach komórkowych w słuchawki może być wbudowany mikrofon – wtyczka ma wtedy nieco inną budowę. Ale zakładam, że ten temat nas nie interesuje, więc szukamy typowych wtyczek TRS(stereo, pamiętajmy, że istnieją też wtyki mono – TR).

Cr/Au

Wygląd wtyczki może nam także wiele powiedzieć o jakości dźwięku. Wygląd a dokładnie kolor. Wtyk może być srebrny lub złoty, a mówiąc dokładniej – pokryty chromem lub złotem. Wszystkie przewody(w tym jacki) wykonuje się z miedzi, która ma bardzo mały opór właściwy(17nΩ·m) i relatywnie niską cenę(dla porównania niższy opór ma srebro, 15,9nΩ·m, tyle że cena…). Wadą miedzi jest to, że na powietrzu pokrywa się patyną, która nie dość, że ma dość duży opór, to jeszcze połączenie patyna-miedź tworzy coś w rodzaju diody półprzewodnikowej. W związku z tym złącze mające na powierzchni miedź po krótkim czasie przestanie nadawać się do użytku. Stąd pokrywanie go warstewką chromu lub złota. Najlepsze do tego celu jest oczywiście złoto(nie dość że ma dużą przewodność to jeszcze reaguje mało z czym), które niestety jest troszkę drogie.

Pasmo przenoszenia

Teoretycznie – zakres częstotliwości jakie może wygenerować dany sprzęt audio. W praktyce – nic nie znaczy. Praktycznie każdy głośnik jest wstanie generować dźwięki z zakresu słyszalnego. Zasadniczo wystarczy nam przedział 30Hz-16kHz. Jak to? Przecież człowiek słyszy w zakresie 16Hz-20kHz. Po pierwsze – te niskie rejestry bardziej się „czuje” niż słyszy. Po drugie z wiekiem górna granica słyszalności obniża się.

Impedancja

Teoretycznie powinniście się spotkać z takim pojęciem w liceum przy okazji obwodów prądu przemiennego. W praktyce pewnie nic z tego nie pamiętacie. Tak naprawdę bardziej poprawne byłoby nazywanie tego parametru zawadą, bo zawada jest modułem impedancji(pojęcie impedancji odnosi się do liczb zespolonych, zawada – do rzeczywistych). Impedancję wyraża się w omach, tak jak opór. Właściwie to jest pewnego rodzaju opór(tyle że obecny w układach prądu przemiennego). I tak odwołując się do fizyki: moc obwodu da się wyrazić wzorem P=U^2*R^-1. Z tego wynika, że im większa impedancja słuchawek, tym ich mniejsza moc. Stąd też słuchawki o określonej zawadzie powinno dobierać się danego urządzenia.

THD

Mógłbym wymieniać wiele parametrów. Z których praktycznie nic nie wynika. Całe częściej ktoś wymyślił THD – Total Harmonic Distortion, czyli współczynnik zniekształceń harmonicznych. Zanim przejdę do opisu tego wskaźnika kilka złotych myśli znalezionych na forach:

  1. pasmo przenoszenia częstotliwości.
    (im niżej tym lepszy bass) Hz – kHz(im wyzsze tym lepiej slychac wysokie tony, dzwieki typu hithat)

To kompletna bzdura. Nasze słuchawki mogą przenosić pasmo od 16Hz, ale mogą je tak zniekształcać, że basu prawie w ogóle nie słychać. Ale chodźmy dalej:

Chcę, żeby słuchawki miały mocny bas (brakuje go zwłaszcza na słuchawkach „ipodowych”, chcę mocniejszy niż w sennkach).” Aż mnie zamdliło. Słuchawki nie są od tego, żeby podbijały bass czy jakiekolwiek inne pasmo. Słuchawki powinny jak najwierniej oddawać to jaki sygnał im przekazujemy. Do podbijania pasm służy equalizer…

Tak więc chcemy, aby dźwięk, który trafia do naszych uszu był taki jaki zaplanował sobie producent(ewentualnie my, jeśli bawimy się korektorami czy filtrami). I właśnie THD jest miernikiem tej „zgodności”. Absolutnym minimum jest THD <1%, bardzo dobra jakość jest poniżej 0,5% a jakość studyjna to <0,1%. Niestety rzadko ten parametr jest opisany(bo pomiar jest dość trudny). Jeśli chcemy wybrać dobre słuchawki, warto poszukać tych z opisanymi zniekształceniami

A chcecie wiedzieć jak najłatwiej i najskuteczniej wybrać słuchawki? Wziąć do sklepu odtwarzacz z ulubioną piosenką i… słuchać. Parametry są dość ważne, ale jest ich dużo(THD jest najczęściej spotykanym parametrem jakości, ale są też inne, bardziej wyrafinowane) nie określą indywidualnego komfortu słuchania. Nie polecam szukać opinii na forach internetowych – przeważnie piszą je osoby, które w życiu miały 2-3 pary słuchawek, a ich wiedza n/t audio jest bliska dna(przykłady wyżej). Tak więc – czyście uszy i do sklepu!

 

Reklamy

One thought on “Jak wybrać słuchawki?

  1. 3 miesiące temu zakupiłem niezniszczalne, znakomite jeżeli chodzi o stosunek cena:jakość ‚a-Jays Three’ i jestem z nich bardzo zadowolony. Nie wyobrażam sobie życia w słuchawkach za 15 zł z jakiegoś bazaru. Szkoda uszu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s