Premiera „Diamonds” Rihanny

Dzisiaj, dokładnie o godzinie 14:55 czasu polskiego, na antenie amerykańskiej stacji radiowej WHTZ Z100 odbyła się premiera najnowszego singla Rihanny pt. „Diamonds”. Jest to pierwsza piosenka promująca kolejny album Barbadoski, którego premiera odbędzie się pod koniec listopada.

Jak do tej pory RiRi obierała bardzo ciekawą strategię promocyjną. Kolejne albumy wychodziły z rocznym odstępem a single(6-7 z jednej płyty) – z zaledwie 2 miesięcznym. O ile dla wielkości sprzedaży nie jest to specjalnie korzystne, to dla fanów była to prawdziwa uczta. Czy będzie tak samo w przypadku nadchodzącego albumu? Zapewne tak.

Co do samego singla. Na pewno wszystkich zaskoczył. Po wielkim sukcesie kawałków „Only Girl”, „S&M”, „We Found Love” czy „Where Have You Been” wszyscy oczekiwali, że „Diamonds” będzie typową dance-popową produkcją. A tu niespodzianka – songwriterzy(Sia Furler, Benjamin Levine, Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen) postanowili stworzyć typowy(a nawet – klasyczny), popowy utwór z elementami R&B i elektroniki. Częściowo jest jednak podobny do niektórych, wcześniejszych utworów Rihanny, szczególnie „Love the Way You Lie (Part II)”.

Akordy

Sama kompozycja jest bardzo prosta, a wiemy, że muzyka nie znosi komplikacji, więc to dobrze. Utwór o długości 3 minut 45 sekund(idealna długość dla radia) ma umiarkowane tempo równe 92 uderzenia na minutę. Jest napisany w tonacji Em i oparty na 3-akordowej progresji: Em-G-F#m-Bdom7.

Ballad Piano

Warstwa instrumentalna jest bardzo prosta. Podstawą jest sekcja rytmiczna, a dokładniej szeroka stopa(kick) w sekwencji zbliżonej do four-on-the-floor(typowa dla muzyki klubowej); w ten sposób nie odczuwamy tego bądź co bądź w miarę wolnego(jak na pop) tempa. Głównym instrumentem harmonizującym jest pianino, które gra jedynie podstawową sekwencję akordów. Dalej pojawiają się delikatne pady, a także słabo słyszalne(ale obecne) synth stemsy(saw sounds, podobny do tego z „Who’s That Chick”).

Wokal

Najwięcej przestrzeni w całym miksie zajmuje wokal RiRi – brawa dla inżyniera dźwięku, który wykonywał jego obróbkę. W melodii można odnaleźć jeden, bardzo wyraźny hook(czyli fragment, który ma nam wejść do głowy i nie dawać nam spokoju): to fragment „Shine bright like a diamond „ powtarzany w intro, drugiej części każdego refrenu i w breakdownie. Z pewnością utkwi Wam w pamięci.

Analizo-recenzję piszę na poczekaniu, bo premiera na iTunes odbyła się dopiero 3h temu i nie miałem czasu osłuchać się z kompozycją. Na koniec dodam, że singiel w Stanach jest już na 14. miejscu sprzedaży iTunes, a prawie na pewno dotrze do miejsca 1. I wiele wskazuje, że to kolejny, międzynarodowy hit Rihanny.

 

Reklamy

One thought on “Premiera „Diamonds” Rihanny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s