강남스타일

Na popkulturę składa się wiele płaszczyzn przekazu. Jedną z nich jest Internet – najnowszy i przez to najmniej zbadany kanał kształtujący trendy w świadomości całej, 7-miliardowej populacji Świata. Najpopularniejszym serwisem umożliwiającym oglądanie filmów(i słuchania muzyki) jest oczywiście YouTube – zajmuje 3. miejsce w ogólnym rankingu stron www(wg Alexa). Przed nim jest tyko Google i Facebook. Stąd czasem warto przejrzeć ranking Top100 YouTube – nie tylko po to aby być na bieżąco z współczesnymi trendami, ale przede wszystkim, aby zrozumieć mechanizmy rządzące teraźniejszą kulturą.

PSY

No więc zaglądam do rankingu Top100 z tego tygodnia a tam na 1. miejscu jakiś koreański teledysk. Patrzę na liczbę wyświetleń i nie dowierzam – w nieco ponad miesiąc klip obejrzano ponad 80 milionów razy. Ale to nie koniec, bo z wykresu pod filmikiem widać, że z dnia na dzień ma coraz więcej wyświetleń(krzywa wykładnicza rosnąca). Muszę to koniecznie zobaczyć.

Oglądam raz i… brakuje mi słów. Oglądam drugi raz i też nie mogę nic powiedzieć. Oglądam trzeci i czwarty aż w końcu uświadamiam sobie, że bez wyraźnej przyczyny oglądam to już 5 raz. A może jednak jest przyczyna?

Piosenka

Po pierwszym przesłuchaniu nasuwa się ogólny wniosek – to jest straszne. Na pewno? Przysłuchajcie się jeszcze raz! W warstwie instrumentalnej słychać prostą sekwencję powtarzaną od początku do końca kompozycji – zmienia się jedynie instrument – raz jest to coś w rodzaju detuned saw bass od czasu okraszony lead sawem. Takich brzmień używają współcześni, popowi producenci synth-popu(RedOne czy David Guetta). To, że sekwencja jest prosta, sprawia, że łatwiej ją zapamiętać(hook).W kompozycji można odnaleźć bardzo dobrze zrobiony pre-chorus. Refren oparty jest także o tej prostej sekwencji(ale realizowanej 1 i 2 oktawy wyżej niż w zwrotce – w ten sposób budowany jest odpowiedni kształt energii utworu: patrz ). Występuje także powtarzany wers „Oppan Gangnam Style” – to również bardzo silny hook. I nagle się okazuje, że to nie jest taki groch z kapustą jak na początku się wydaje, a dość dobrze przemyślna kompozycja.

Oprawa graficzna

Chyba ważniejszy od dźwięku jest tu obraz. Obraz absurdalny. W teledysku przewija się masa obrazków kompletnie ze sobą nie powiązanych. Sama zasada – montowanie symultaniczne – jest typowa dla współczesnych produkcji(badania wykazały, że tworzenie ciągu kilkusekundowych scen jest lepiej odbierane przez widzów), ale zestawienie ujęć kompletnie ze sobą nie powiązanych jest nie tyle karygodne co… śmieszne.

Hook

Właśnie to cała tajemnica tego internetowego memu – absurd i humor. No bo jaki jest związek stajni, z latającymi gazetami, sauną? Nie ma związku i o to chodzi. A jeśli dodamy do tego utwór oparty na hookach i prostą, śmieszną ale widowiskową(głównie dzięki powieleniu) choreografię wykonaną przez ładne koreański i wykonanie zachodniego popu przez koreańskiego rapera, to uzyskujemy produkt, który zyskuje ogromną sławę w Internecie.

Co dalej? Czy piosenka może być emitowana przez stacje w formacie CHR? Nie zdziwiłbym się. Utwór miał już swoją premierę w radiu… BBC 1!

P.S. Nie mam pojęcia o czym jest ta piosenka…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s