Jayme Dee – przyszła światowa gwiazda?

Czy słyszeliście o Jayme Dee? Nie? Nic dziwnego, nie wydała jeszcze żadnej płyty, a artykuł na Wiki o niej powstał tydzień temu. Ale 21 sierpnia w Stanach odbędzie się premiera jej debiutanckiego singla o tytule „Tip Toes”. Ok., tyle że co tydzień mamy kilka debiutów. Dlaczego ten warto odnotować? Bo zaczyna powielać pewien schemat, który kilka lat temu otworzył drogę… Justinowi Bieberowi.

Internet

Jayme Dee to ładna, 20-letnia mieszkanka Los Angeles obdarzona bardzo dobrym głosem. Może nie jest specjalnie widowiskowy i charakterystyczny, ale za to bardzo czysty. Jayme postanowiła pochwalić się swoimi umiejętnościami umieszczając na YouTube covery znanych artystów – Lady GaGi, Katy Perry, Taylor Swift. To w połączeniu z naturalnością i poczuciem humoru sprawiło, że popkultura sieci www postanowiła ją awansować na miano gwiazdy. Od 2007 jej konto roku zdobyło ponad 100tys. widzów, a filmy z jej popisami muzycznymi były wyświetlane w sumie blisko 15mln razy.

Universal Republic

Wytwórnie płytowe nie są głupie i doskonale wiedzą, że taki zwiększony internetowy popyt na daną osobę można skutecznie wykorzystać na rynku muzycznym – wystarczy popatrzeć na Justina Biebera. Stąd też amerykanka została szybko odkryta przez wytwórnię Universal Republic, która podpisała kontrakt z amerykanką. W ramach  tego kontraktu powstała piosenka „Tip Toes”.

Taylor Swift + Carly Rae Jepsen

Niektórzy mogą się zdziwić, ale songwriter to nie jest wolny poeta i myśliciel. To normalny zawód, taki jak piekarz, lekarz czy policjant. Dlatego też nie jest niczym dziwnym zamawianie piosenek o konkretnych tematyce, klimacie itd. Wytwórnia uznała, że Dee ma być kojarzona z wizerunkiem wesołej, naturalnej dziewczyny, z którą każdy nastolatek(ale też i starsi odbiorcy, tak do 26 lat) może się utożsamić. Podobną technikę wykorzystują Carly Rae Jepsen i Taylor Swift, które, jak widzimy po Hot100, odnoszą niemałe sukcesy.

Czas przejść do tego co uwielbiam – analizy

Tempo

Tempo wynosi… 160BPM! Rzeczywiście, czuć, że utwór jest energiczny, ale nie, że aż tak. Jak to możliwe? Przede wszystkim kick nie jest rozłożony równomiernie(w systemie four-on-the-floor) – pojawia się w następujących miejscach: w pierwszym takcie 1, 2½, 3, 4½ i w drugim 1½, 2½, 3. Claps są rozłożone równomiernie, na 2 i 4. W ten sposób mamy zdecydowane mniejszą rytmiczność niż wynikałoby z tempa.

Progresja akordów

Piosenka jest napisana w tonacji A# – majorowej a więc z założenia wesołej. Progresja akordów refrenu i zwrotki ma postać I-IV-vi-I(A#-D#-Gm-A#), a pre-chorus IV-I. To dość silne, wyraźne rozwinięcie. Warto też zwrócić uwagę na rytm harmoniczny(częstość zmian akordów) – wynosi on akord na 2 takty(czas trwania jednego akordu to 3s) – to także minimalizuje te zawrotne tempo.

III i V

Teraz takie małe FAQ dla wszystkich, którzy próbują pisać melodie do swoich tekstów. Jakich dźwięków używać? Wszystkich możliwych? NIE!. Poza oczywistą kwestią – dźwięki muszą należeć do tonacji, w której jest piosenka – trzeba zaznaczyć, że powinno się częściej używać dźwięków III i V stopnia skali, a unikać(co nie znaczy nie używać!) IV i VII stopnia. Tu te zasady są zachowane – przeważają dźwięki F i D(odpowiednio V i III stopień A#). Ogólna średnica wokalu(jeśli dobrze sprawdziłem, nie chciało mi się wykonywać całej transkrypcji) to ok. 1,5oktawy – od A#3 do F5, przy czym oczywiście najwyższe dźwięki są w refrenie(po raz kolejny widać jakie to ważne).

Co dalej?

Obserwujmy Jayme Dee. Terwsz wszystko zależy od zaangażowania Universal Republic, ale niestety też od przypadku. Szczerze mówiąc, wolałbym, aby nowe gwiazdy tworzyły taką muzykę, a nie coś na kształt sflaczałego „Boyfriend”

Reklamy

3 thoughts on “Jayme Dee – przyszła światowa gwiazda?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s