Billboard Hot 100 – FAQ

Co to jest Billboard Hot 100?

Jest to lista stu najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych piosenek opracowywana przez magazyn Billboard. Uznawana jest za najważniejsze notowanie muzyczne na świecie ze względu na rynek jaki obejmuje oraz metodologię.

Gdzie mogę znaleźć zestawienie Hot 100?

Aktualne notowanie można znaleźć na stronie magazynu Billboard.

Jak często i kiedy aktualizowane jest notowanie?

Lista aktualizowana jest raz w tygodniu w każdy czwartek około godziny 10:00. Dzień wcześniej, w środę, w godzinach 20:00 – 21:00 w kolumnie Chart Beat publikowane jest Top10 zestawienia wraz z informacjami dotyczącymi sprzedaży, słuchalności czy odtworzeń w Internecie. Niekiedy podawane są pozycje innych utworów, które budzą zainteresowanie czytelników magazynu.

Na podstawie czego tworzone jest zestawienie?

Magazyn Billboard każdemu utworowi przypisuje punkty w oparciu o trzy komponenty:

  • Sprzedaż – zarówno cyfrową jak i fizyczną. Komponenty można śledzić na listach Digital Songs(suma sprzedaży cyfrowej różnych wersji utworu) oraz Hot Singles Sales. Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży fizycznej, która jest średnio ponad 200 razy niższa od sprzedaży cyfrowej, ma ona niewielki wpływ na zestawienie Hot 100.
  • Słuchalność radiową(audience impression) – jest to tygodniowy zasięg utworu w monitorowanych przez Nielsen BDS rozgłośniach radiowych. Wskaźnik jest podstawą zestawienia Radio Songs i nie należy go mylić z sumą odtworzeń w rozgłośniach radiowych(podstawa radiowych notowań z podziałem na formaty).
  • Streaming – odtworzenia na żądanie w serwisach strumieniowych(Spotify, Rdio, Google Play, itd.), odtworzenia w internetowych kanałach radiowych(wraz z poprzednimi są podstawą zestawienia On-Demand Songs) oraz odtworzenia wideo w serwisach YouTube czy Vevo. Komponent można śledzić w zestawieniu Streaming Songs.

Komponenty zbiera dla magazynu firma Nielsen za pomocą systemu SoundScan(sprzedaż i streaming) oraz panelu radiowego BDS.

W jaki sposób liczone są punkty?

Do sprzedaży dodawane są ekwiwalenty słuchalności i streamingu:

100 tysięcy kopii utworów = 75mln AI = 2mln odtworzeń

W praktyce oznacza to, że generalnie 35-45% punktów pochodzi ze sprzedaży, 30-40% z airplay’a i 20-30% ze streamingu. Oczywiście dla poszczególnych piosenek wartości procentowe mogą wyglądać zupełnie inaczej.

W jakim okresie zliczane są poszczególne komponenty?

Sprzedaż i streaming zliczane są od godziny 00:00PST w poniedziałek do 23:59PST w niedzielę, natomiast słuchalność od 00:00PST w środę do 23:59PST we wtorek(z tego okresu pochodzą publikowane w środę zestawienia radiowe).

Co to jest Recurrent Hot 100?

Magazyn, aby wspomóc utwory, które nie są wstanie dotrzeć do wysokich pozycji notowania, wprowadził zasady recurrent. Zakładają one, że utwór, który spada poniżej 50. miejsca zestawienia i jest notowany na Hot 100 dłużej niż 20 tygodni, zostaje usunięty z listy. W ten sposób poniżej 50. miejsca tworzone jest „miejsce” dla piosenek, które dopiero zyskują na popularności.

25 utworów z najwyższą sumą punktową, które zostały usunięte z zestawienia Hot 100, trafia na listę Recurrent Hot 100 – pewnego rodzaju zestawienie „złotych przebojów”.

Z zasad recurrent wynika, że stare przeboje(notowane dłużej niż 20 tygodni), które sezonowo zyskują na popularności(np. piosenki świąteczne w okresie świąt, Thriller Jacksona w tygodniu Halloween) mogą wrócić na listę pod warunkiem, ze suma punktów pozwala na zajęcie 50. miejsca lub wyższego. Zdarzać się mogą wyjątki związane z reedycjami utworów, wtedy redakcja Billboardu „ręcznie” wyłącza zasad recurrent dla danego utworu.

Co to jest Bubbling Under Hot 100 Singles Chart?

Jest to zestawienie zawierające 25 najlepszych(tj. z największą liczbą punktów) utworów, które jeszcze nie zadebiutowały w zestawieniu Hot 100.

Co to jest Year-End Hot 100 chart?

Jest to roczne zestawienie stu najpopularniejszych utworów muzycznych w Stanach. Pozycja obliczana jest tak samo jak w przypadku zestawienia Hot 100. Punkty zliczane są od pierwszego grudniowego notowania(wg dat Billboardu) do ostatniego listopadowego wydania. W notowaniu nie obowiązują zasady recurrents.

 Jak zmieniało się zestawienie Hot 100?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s