Nudno

Lato to bardzo nudny okres na rynku muzycznym. Wiele osób wyjeżdża na wakacje, gwiazdy wyruszają w trasy koncertowe, a ci, którzy nie koncertują, przygotowują materiał na sezon jesienny. Bo właśnie jesień i wiosna to najlepszy okres do wydawania albumów.

Śmierć albumów?

W ostatnim tygodniu sprzedaż w Stanach była na naprawdę niskim poziomie. Na 1. miejscu znalazł się Uncaged Zac’a Browna z wynikiem sprzedaży zaledwie… 48 278. Jest to jeden z najniższych wyników w historii ery SoundScanu. Dla porównania w tym tygodniu sprzedaż piosenki Whistle Flo Ridy wyniosła 237tys, czyli prawie 5 razy więcej. Warto zaznaczyć, że jest to pewna ogólna tendencja na świecie – ludzie rzadziej kupują albumy na rzecz pojedynczych piosenek. Co więcej – artyści coraz chętniej pozwalają na sprzedaż zarówno całych albumów jak i pojedynczych utworów. Jeszcze nie tak dawno było to nie do pomyślenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to nowa strategia na rynku muzycznym, która ma na celu walkę z piractwem. Ale to już temat na kolejny wpis.

Nagrywajmy porno!

Wyszło szydło z worka. Nagrywanie niecenzuralnych filmów jest nie tylko przyjemne ale i pożyteczne. Tydzień temu pisałem o tym, że do Internetu wyciekły niezbyt odpowiednie treści z komputera Carly Rae Jepsen. Okazało się, że znacząco zwiększyło to sprzedaż jej Call Me Maybe. Tydzień temu singiel został sprzedany w 164 tysiącach elektronicznych kopii, a stały, kilkutygodniowy trend wskazywał, że aktualna sprzedaż wyniesie 133tys. Jednak dzięki szumowi w mediach zainteresowanie piosenkarką gwałtownie wzrosło i „Call” sprzedano w… 179tys. egzemplarzy! Daje to wzrost o 9%. Internet zareagował wyraźniej(nic dziwnego, interesujące zdjęcia Jepsen można oglądać właśnie tu) – on-demand streams wyniosło 915tys(wzrost o 12%). W ten sposób utwór Call Me Maybe znajduje się już 8 tyg. na 1. miejscu Hot100. Tym samym zrównał rekord Gotye z wiosny tego roku.

Kolejne rekordy?

Jak długo Call Me Maybe utrzyma się na 1. miejscu? To pytanie coraz częściej jest zadawane w środowisku muzycznym. Patrząc na aktualną przepaść punktową między 1. a 2. miejscem, które zajmuje Katy Perry z Wide Awake na pewno długo. „Call” ma aż 172pkty, a „Wide” 139pkty. Różnica 13 punktów to istna przepaść.  Dla porównania między 2.a 3. i 3. a 4. miejscem mamy 2pkty różnicy, 4. a 5. – 6pkt. Tak więc zarówno w tym tygodniu, a pewnie i w kolejnym Call Me Maybe nie zmieni swojej pozycji. Tym samym pobije rekord z początku 2010r. kiedy Tik Tok Ke$hi(pamiętacie tych tańczących żołnierzy?) utrzymywało się na 1. miejscu przez 9 tygodni. Kolejny rekord jest raczej nie do pobicia – w 2009r. dwie piosenki The Black Eyed Peas królowały po sobie(!) na Hot100 przez… 26tyg!

Europa

W Polsce już 3. tydzień na liście airplay ZPAV rządzi Pitbull z Back In Time, za nim Flo Rida z Whistle, a na pudle stoją także Bracia z Nad przepaścią. W Wielkiej Brytanii najczęściej emitowanym utworem jest Payphone Maroon 5, 2. miejsce zajęła Carly Rae Jepsen, a 3. – Perry. Na drugim co do wielkości rynku w Europie – Niemczech – w radiu P!nk z najnowszym singlem Blow Me(One Last Kiss).

Reklamy

One thought on “Nudno

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s