„Chasing the Sun”

O tym kawałku już dawno chciałem napisać, ale jakoś nie miałem okazji. Chodzi tu o świetną, letnią propozycję brytyjsko-irlandzkiego(słychać to nawet po akcencie) zespołu The Wanted Chasing The Sun.

„Glad You Came”

Boysband zadebiutował w 2009 roku I ma już na swoim koncie kilka sukcesów. Największy odniosła piosenka Glad You Came z płyty Battleground wydana jako singiel 24 maja 2011 roku. Ten dance-popowy kawałek trafił na 1. miejsce nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również na 3. listy Hot 100. W Stanach uzyskał nawet status potrójnej multiplatyny(ponad 3 miliony sprzedanych kopii).

Dance-pop

Grupa pod względem gatunkowym poszła w ślady ich największego hitu. Chasing The Sun z EPki The Wanted to połączenie muzyki dance i eurodance w formie popowej. Trzeci singiel promujący płytę został wydany 17 kwietnia w Stanach i dotarł na 1. miejsce listy Dance/Club Songs Billboardu(teraz pozycja nr 8). Na liście Hot 100 tak dobrze już nie jest, bo aktualnie jest na 51. miejscu. Trzeba jednak zauważyć, że jego pozycja może jeszcze się zmienić.

Nietypowa progresja akordów

Piosenka jest napisana w tonacji Gm. Można więc oczekiwać, że progresja akordów rozpoczyna się właśnie od Gm. Wręcz przeciwnie. Rozwinięcie ma postać Cm-Eb-Gm-F, czyli iv-VI-i-VII. Takie rozwiązanie rzadko odnajdujemy w muzyce pop. Jeśli nawet utwór rozpoczyna się akordem nieopartym na tonice, to jest to przeważnie VI stopień skali. Dodatkowo średnica wokalu to dokładnie jedna oktawa(od G4 do G5). To nieco za mało.

Jeden hook

Cała kompozycja oparta jest praktycznie na jednej strukturze melodycznej. Hook, który możecie posłuchać poniżej, można odnaleźć zarówno w warstwie instrumentalnej jak i wokalnej – i w pre-chorus i w refrenie(choć ten w refrenie jest bardzo chwytliwy). To lekkie przegięcie. Hook jest ważny, ale nie można go nadmiernie eksponować. Tym bardziej, że ma on tendencję wznoszącą, a więc nienaturalną. Jeśli przysłuchacie się najpopularniejszym piosenkom, to zauważycie, że większość fraz ma tendencję opadającą – taką samą używamy w mowie.

Przebój Lata RMF FM

Podsumowując – Chasing The Sun to bardzo przyjemna, taneczna kompozycja, niestety posiadająca pewne cechy, które sprawiają, że nie jest pozytywnie odbierana przez szerokie grono słuchaczy. Jak wynika z pomiarów serwisu Rathe The Music najlepiej ocenia kawałek target mężczyzn w wieku 18-24lat. Piszę o tym wszystkim przy okazji plebiscytu „Przebój lata 2012” organizowanego przez radio RMF FM. Bardzo chciałby, żeby właśnie ta kompozycja wygrała, choć wiem, że jest to praktycznie niemożliwe. W ciągu ostatnich 4 lat tytuł przeboju lata tylko raz uzyskała piosenka artysty zagranicznego. W 2010r. plebiscyt wygrała Lady GaGa i jej Alejandro. GaGa pracuje nad nową płytą i obawiam się, że 2 września hitem lata zostanie ogłoszona Juli, Braci albo czegoś tam jeszcze. Jedyna nadzieja w Brodce, która jako jedyna polska gwiazda pop trzyma poziom. Oby tak dalej!

Reklamy

One thought on “„Chasing the Sun”

  1. Zajebisty zespół! Nowy hit: „The Wanted” rządzi w klubach oprócz Roberta M! Jula i jej piosenka hitem lata 2012- żenada!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s