Tego nam było trzeba!

Są takie piosenki, które już po pierwszym odsłuchaniu wpadają w ucho. Jeśli dodać do tego wokalistkę o ciekawie brzmiącym głosie, która ma już na swoim koncie kilka znanych tracków, to możemy mieć międzynarodowy hit – Blow Me (One Last Kiss).

P!nk

Blisko 33-letnia P!nk to amerykańska, popowo-rokowa piosenkarka. Jej poprzedni album – Greatest Hits… So Far!!! pochodzi z końca 2010r. Odniósł relatywnie duży sukces komercyjny – w 6 krajach osiągnął status platyny, a na Billboard 200 dotarł do 5. miejsca. Ostatni singiel promujący te wydawnictwo – Fuckin’ Perfect – to największy sukces artystki, co niewątpliwe pomoże nowej piosence. Dotarł do 2. miejsca Hot 100 i 1. miejsc Pop Songs i Adult Pop Songs. Był notowany także na polskiej liście airplay, gdzie przez 3 tyg. znajdowała się w TOP 5, docierając do 2.(to i tak duży sukces, bo przegrała z GaGą, której Born This Way było na 1. miejscu przez 3 tyg.). Warto zaznaczyć, że od premiery do najwyższego miejsca(16-22.04) upłynęło 4 miesiące. To ważna informacja – oznacza to, że szczyt popularności tego kawałka w polskim radiu przypadnie na tę jesień(zapewne wrzesień/październik).

Prostota

Kompozycja należy do gatunku pop-rock z charakterystycznymi brzmieniami dla P!nk oraz wpływami z muzyki dance oraz electro. Główną jej zaletą jest… prostota. Piosenkarka wraz z producentem sięgnęli po sprawdzone sztuczki, jednak nie stworzyli kopii czegoś wcześniejszego(choć utwór jest częściowo zbliżony do Stronger (What Doesn’t Kill You), ale działa to korzystnie). Piosenka jest napisana w tonacji G z progresją akordów G-D-Em-C(czyli pop-punk – bardzo popularna i chwytliwa). Ma budowę typowo radiową z bridgem i przedrefrenem. Melodia zwrotek i refrenów wyraźnie się różnią, co sprawia, że utwór, choć jest długi(4:16), nie jest monotonny. W zwrotce odnajdujemy dźwięki od G3 do C4, w pre-chorus dochodzi D4, a w refrenie od D4 do G5(patrz – zasady w poście „Cechy dobrej melodii”). Sam refren ma budowę AABA(taką samą odnajdziemy w Paparazzi  GaGi) – właśnie w partii B pojawia się bardzo wysoki dźwięk G5 śpiewany w rejestrze piersiowym(a to dość trudne). Tempo wynosi 114BPM(umiarkowane) a pod względem rytmicznym utwór zróżnicowano(to też bardzo ważne) dzięki zastosowaniu długich dźwięków w zwrotkach(np. pierwszy ma wartość rytmiczną półnuty) i krótkich w refrenie(pojawiają się szesnastki). A jeśli do tego dodać w miarę dobry i ciekawy tekst o popularnym w muzyce temacie – miłości – mamy bardzo chwytliwy kawałek.

So far…

Blow Me (One Last Kiss) trafił w Świat 3 lipca, kiedy odbyła się jego premiera w Finlandii i Włoszech. Premiera digital download w USA odbyła się dzisiaj. W ciągu kilku godzin utwór wskoczył na 35. miejsce iTunes!  Jeszcze ciekawsze rzeczy dzieją się na listach airplay. Utwór w Stanach w stacjach Top40 ma mieć premierę dopiero jutro, a mimo to piosenka jest już notowana – w ciągu niecałego tygodnia była odtwarzana ponad 1tys razy przy publiczności 32,8mln, dzięki czemu trafiła już na 34 miejsce.

Cieszę się, że P!nk wydała nowy singiel. Zaczynało się już robić nudno…

Posłuchajcie przyszłego numeru 1:

Reklamy

One thought on “Tego nam było trzeba!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s