Podsumowanie I połowy 2012r. w U.S.

Magazyn Billboard opublikował listy najlepiej sprzedających się w I połowie 2012 albumów i singli. Królują Adele i Gotye.

Adele królową

Adele ze swoją płytą 21 zostawiła daleko w tyle konkurencję. Sprzedaż w ciągu 6miesięcy wyniosła aż 3mln 338tys. Wiele wskazuje, że to właśnie to wydawnictwo, podobnie jak rok temu, osiągnie najwyższą sprzedaż w całym 2012r. Świadczy o tym sprzedaż albumów z kolejnych miejsc – Tuskegee Lionel Richie zostało sprzedane w 912tys. kopii, a Up All Night One Direction w 899tys. 11 albumów osiągnęło sprzedaż ponad 500tys, W tamtym roku było to 16, a 2 osiągnęły sprzedaż powyżej 1mln – ponownie 21 Adele(2,5mln) oraz Born This Way Lady GaGi(1,54mln). W sumie, w ciągu 1,5roku 21 zostało sprzedane w blisko 9,5mln egzemplarzy a 30 marca tego roku uzyskało status 9-krotnej multi-platyny! Jak na pogłębiający się kryzys rynku muzycznego to wynik niesamowity.Tymczasem najbardziej oczekiwana premiera roku – MDNA Madonny po historycznym spadku sprzedaży w drugim tygodniu okazała się być klapą – album zajął 13. miejsce ze sprzedażą rzędu 484tys. Wygląda na to, że Madonna traci właśnie rynkowy grunt pod nogami. Cała lista do zobaczenia tu.

“Somebody That I Used to Know”

Jak do tej pory 46 singli w formacie digital download zostało sprzedanych w ponad 1mln egzemplarzy. Rok temu było to 52; próg 2mln przekroczyło 15 wydawnictw, rok temu – 17. Świadczy to o naprawdę głębokim kryzysie sprzedaży(ale nie muzyki!).

Pierwsze miejsce zajął Gotye z Kimbrą dzięki Somebody That I Used to Know, które zostało pobrane(legalnie…) 5mln 501tys. razy. Tuż za nim jest grupa fun z Janelle Monae – ich We Are Young sprzedano 5mln 87tys. razy, a słynne już Call Me Maybe zajmuje 3. pozycję z 4mln 64tys. Ranking dostępny pod tym adresem.

Co dalej?

Niewątpliwie największe szanse na zamieszanie w II połowie 2012 ma Lady GaGa. Na początku czerwca oznajmiła, że zaprezentowała całkiem nowy materiał wytwórni Interscope Records, a tytuł albumu ma podać we wrześniu. Oficjalne plany wskazują, że płyta ma ukazać się w 4. kwartale tego roku – zapewne w listopadzie. Tymczasem artystka szykuje się na wydanie nowego singla, który, jak wiemy z twittera(co jest typowe dla GaGi), jest już gotowy i prawdopodobnie ukaże się w te wakacje(między 8 lipca a 14 sierpnia). Dość wymowne są słowa jednej z osób, które współpracują z GaGą:

„Kiedy usłyszycie nowy singiel sikacie się w gacie”.

Mam nadzieję, że nie da się sikać z rozczarowania…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s