Usher i „Scream”

Wczoraj przedstawiłem kilka cech, które musi posiadać dobra melodia utworu muzycznego. Dzisiaj pokażę je na przykładzie. Tym przykładem będzie piosenka Scream Ushera.

„Looking 4 Myself”

Scream jest drugim singlem(wydany 26 kwietnia), który promuje nowy album wokalisty – Looking 4 Myself(premiera odbyła się 8 czerwca, a sam krążek dostał na ogół dobre recenzję). Kawałek dotarł do 10. miejsca Hot 100 i 2. UK Singles.

Dance-pop

Kompozycję można zaliczyć do gatunku dance pop. Tempo wynosi 128 uderzenia na minutę a sekwencja rytmiczna jest realizowana w postaci four-on-the-floor. Piosenka ma budowę typową dla muzyki radiowej – jest to AABA z pre-chorus i mostem o cechach breakdownu.

Budowa utworu „Scream”

Rytm harmoniczny

Scream jest napisany w tonacji Gm z rozwinięciem akordów i-VI-VII-v, czyli Gm-D#-F-Dm. Warto zwrócić uwagę na tzw. rytm harmoniczny – akordy zmieniają się co 2 takty. Trzeba pamiętać, że im większe tempo utworu, tym zmiany akordów następują rzadziej. Jeśli nie przestrzegamy tej zasady w kompozycji zaczyna pojawiać się chaos, a to zjawisko niepożądane.

Wysokość dźwięku

W poprzednim poście napisałem, że w refrenie powinno się używać nieco wyższych dźwięków niż w zwrotkach. Tutaj dochodzi także pre-chorus, który teoretycznie powinien używać dźwięków pośrednich. Tak też jest. W pierwszej zwrotce występują dźwięki z zakresu F4-C5 z dźwiękiem centralnym G4, w przedrefrenie C5-F5 z D5 i refrenie od A#4 do C6 z dźwiękiem prowadzącym G5(czyli tonika).

Rozwój poprzez wokale wspomagające

Melodia kolejnych, powtarzanych struktur(refren, zwrotka itd.) powinny być zbliżone, choć należy pamiętać o zasadzie rozwoju. W tym utworze rozwiązano to w świetny sposób – dodając wokale wspomagające. O ile w pierwszej zwrotce ich nie ma, a w refrenie mają tę samą melodię co wokal główny, to już w dalszej części utworu używają mają trochę inną sekwencję dźwięku. Punkt kulminacyjny – ostateczny refren – został wzmocniony zmianą wokalu prowadzącego – występują tam zdecydowanie wyższe dźwięki.

Wbrew pozorom możemy wiele nauczyć się na tym przykładzie. A więc posłuchajmy:

Reklamy

One thought on “Usher i „Scream”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s