Kochany i znienawidzony

15 czerwca oficjalną premierę miał album Believe kanadyjskiej gwiazdy – Justina Biebera. Jednak nie będę pisał o tym wydawnictwie, ale o ciekawym zjawisku związanym z tym wokalistą.

Uważajcie na swoje matki!

Muzyczna kariera Biebera zaczęła się rozwijać się dzięki jego matce, Patricia Lynn. Nastolatek nagrywał liczne covery z gatunku R&B, a Patricia umieszczała je na YouTube. Jedno z takich nagrań odkrył jego przyszły manager, Scooter Braun. W lipcu 2009 świat usłyszał pierwszy singiel Biebera – One Time, a w listopadzie pojawił się jego debiutancki album My World. Justin zaczął odnosić coraz większe sukcesy, ale rewolucja miała dopiero nadejść.

„Baby”

18 stycznia 2010 roku premierę miał singiel promujący kolejną płytę My World 2.0. Utwór Baby uzyskał na ogół pozytywne recenzje. Szczerze mówiąc mogę do nich przychylić –  kompozycja może nie jest najwyższych lotów, ale poza zniewieściałą barwą głosu(w sumie ciężko oczekiwać czegoś innego od 15-latka przed mutacją) i zbyt natarczywego hooka w refrenie, nie odnajduje nic rażąco złego. Jednak statystyki pokazują coś bardzo ciekawego.

Naj…

Sam singiel w stanach uzyskał status 3-krotnej platyny, co oznacza, że został sprzedany w ponad 3 mln egzemplarzy. Dotarł do 5. miejsca listy Hot 100 w USA i 3. na liście UK Singles. To świadczy o dużym zainteresowaniu, które, jak się okazuje, nie było(i jest!) poparte pozytywnymi opiniami, np. internautów. Teledysk do piosenki Baby, jest najczęściej oglądanym filmem w historii serwisu YouTube. Do tej pory był odtwarzany… ponad 750mln razy i posiada 8 mln komentarzy! Jednak jest to również film, który posiada największą liczbę negatywnych ocen: 2mln 700tys., co stanowi ok. 68% wszystkich opinii.

Search Volume index dla frazy „justin bieber”. Czerwoną kreską zaznaczyłem premierę singla „Baby”. Źródło: Google Trends

Dlaczego?

Dlaczego z jednej strony jest tak popularny, a z drugiej – znienawidzony? Możemy znaleźć wiele przyczyn. Moim zdaniem najbardziej prawdopodobną jest połączenie cech: chwytliwa muzyka + zniewieściały image + młody wiek. Nie da się ukryć, że piosenki, które wydawał, były pozytywnie odbierane przez słuchaczy. Z drugiej strony ludzie nie przepadają za wizerunkiem zniewieściałych, wymuskanych chłopczyków(wydanie własnej linii lakierów do paznokci temu służy). Poza tym ludzie nie lubią(a internauci w szczególności) osób, które odnoszą, ich zdaniem, niesprawiedliwy sukces. Młody wiek Biebera sprzyja kształtowaniu takiej opinii(„Co gówniarz może wiedzieć o życiu i muzyce?”).

Nie chciałbym być na miejscu managera Biebera. Z jednej strony to taki, a nie inny wizerunek jest źródłem nienawiści, z drugiej, to również wizerunek jest źródłem popularności. Justin ma przyczepioną muzyczną etykietkę. Wątpię, że się jej kiedyś pozbędzie.

Reklamy

One thought on “Kochany i znienawidzony

  1. Ciekawy artykuł. Co do nienawiści, cóż, prawda taka, że ludzie nie znoszą jak ktoś ma większe powodzenie w życiu, czy u płci przeciwnej niż sam nienawidzący – a tego JB odmówić nie można. Osobiście nie przepadam za jego muzyką, ale również nie pałam do niego nienawiścią, bo nie mam ku temu powodów. Po prostu staram się słuchać czegoś innego:) Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s