Jak napisać piosenkę?

Ponoć, żeby móc dobrze ocenić piosenki samemu trzeba je pisać. Postanowiłem poszukać jak wygląda warsztat pracy songwritera.

Wystukując polskie hasła w wyszukiwarkę znalazłem… nic. Brak jakichkolwiek praktycznych wskazówek. Owszem dowiedziałem się, że piosenka musi opowiadać historię, musi przekazywać emocję. Szczerze mówiąc takie porady nie są mi do niczego potrzebne – mogę być zdenerwowany do granic możliwości, ale dalej nie wiem jak napisać własny utwór.

Konkretne informacje uzyskałem wpisując frazy anglojęzyczne(w końcu co 6 człowiek na Ziemi posługuje się j. angielskim). Postaram się przedstawić w punktach najczęściej znajdowaną procedurę.

  1. Wymyśl tytuł

Szczerze mówiąc mocno się zdziwiłem. Oczekiwałem, że piosenkę zaczyna się komponować od wybrania progresji akordów, albo wymyślenia jakiejś podstawowej melodii. Nie. I jak się okazuje, wymyślenie tytuły nie zawsze jest proste. Musi być wymowny i niepowtarzalny(warto sprawdzić czy nie istnieje już jakiś znany kawałek o tym samym tytule). Niektórzy zalecają stworzenie banku słówek spisanych z telewizji, gazet, innych piosenek czy nawet prywatnych rozmów. Z nich układamy tytuł – może to być pojedyncze słowo, fraza lub całe zdanie.

  1. Stwórz chmurę tagów

Kolejnym krokiem jest dobór słów-kluczy, które chcemy zamieścić w utworze. Są to zarówno słowa silnie powiązane i kojarzące się z tytułem, jak i słowa popularne(w muzyce tanecznej ostatnimi czasy „dance floor”) i tzw. wypełniacze(najsłynniejsze: „baby”).

  1. Opisz historię

Kolejnym etapem jest stworzenie jakiejś logicznej historii z wykorzystaniem wypisanych słów. Mówiąc krócej – piszemy o czym ma być piosenka. Warto jednak pamiętać, aby ta historia była odpowiednio dobrana do gatunku muzycznego(dziwnie by to wyglądało, gdyby w kawałek w klimacie dance był o przemyśleniach egzystencjalnych).

  1. Napisz tekst

Wiedząc o czym ma być kompozycja i jakich słów należy w niej użyć układamy tekst. Trzeba pamiętać, że najważniejszym elementem tekstu jest tytuł. Stąd jest najczęściej powtarzany i występuje głównie w refrenie(jest tam punktem kulminacyjnym).

  1. Ułóż melodię do tekstu

Niewątpliwie wymaga to muzykalności, ale nie jest wcale takie trudne jakby się wydawało. Melodia powinna wynikać z tekstu, stąd tworzy się ją w oparciu o naturalnie rozmieszczone akcenty w tekście. Ważne jest, aby melodia refrenu była śpiewana nieco wyżej niż melodia zwrotki. Dodatkowo(choć jest to wbrew intuicji) refren powinien być bardziej rytmiczny od zwrotek(nie wierzycie? Sprawdźcie Carly Rae Jepsen – Call Me Maybe, Kelly Clarkson –  Stronger). Świetnym pomysłem jest nagrywanie wymyślanych melodii – zawsze możemy wrócić do wcześniejszych pomysłów.

  1. Dobierz progresję akordów i tonację

Jednym z ostatnich kroków jest dobranie do melodii progresji akordów. Z pewnością okaże się, że niektóre dźwięki nie będą pasowały do akordów – trzeba je wtedy zmienić. Warto pamiętać, że istnieją progresje popularne i mniej popularne. Np. w muzyce pop często używa się progresji i-VI-III-VII(tzw. pop-punk chord progression).

  1. Ulepszaj

Pisanie utworu to proces. Niektórzy muzycy przyznają się, że ich największe hity powstają w 10min. Nie wątpię, ale później przez kilka tygodni są one modyfikowane.

Kilka wskazówek:

  • Wymyśl hook – o hookach pisałem wcześniej na blogu. Najlepsi songwriterzy na samym początku wymyślają krótką(1-2 taktową), chwytliwą melodię, którą później umieszczają w piosence(np. w refrenie).
  • Samogłoski – niektórych wkurza, kiedy w piosence wokalista przez kilka sekund śpiewa nic nie znaczące samogłoski. Ich umieszczenie nie wynika z braku tekstu a z chęci „złapania słuchacza za ucho”. W tego typu strukturach chodzi o melodię, która ma nam wbić się w pamięć.
Reklamy

5 thoughts on “Jak napisać piosenkę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s