Dokąd zmierzasz, mp3?

Ponoć muzyka popularna narodziła się w momencie, kiedy powszechne stało się przesyłanie dźwięku na odległość(można przyjąć rok 1905, kiedy Amerykanin Reginald Fessenden uruchomił pierwszy kanał radiowy) oraz jego zapisywanie i odtwarzanie (pierwszy fonograf Edisona powstał w 1877r).

Thomas Alva Edison/The Beatles/Lady GaGa

Thomas Alva Edison/The Beatles/Lady GaGa, czyli od fonografu po współczesny pop

Trochę historii 

W ciągu ponad stu lat zmieniła się nie tylko muzyka, ale przede wszystkim narzędzia, które pozwalają ją nagrywać i słuchać. Analogowy zapis (taki jak np. na kasetach magnetofonowych) dość szybko został zastąpiony zapisem cyfrowym. W roku 1982 na rynku pojawiła się płyta CD, która oferowała idealną jakość dźwięku. W miarę dalszego rozwoju przemysłu muzycznego jej podstawową wadą stawała się pojemność – współczesne płyty mogą pomieścić maksymalnie ok. 80minut muzyki w formacie CD-Audio.

Jako że potrzeba jest matką wynalazców, zaczęto szukać nowych rozwiązań zapisu muzyki. I tak pod koniec roku 1993 Fraunhofer Institute opublikował specyfikacje nowego formatu  – MPEG-1, znanego jako mp3.

mp3, czyli za co kochamy ten format

Rewolucyjność polegała na tym, że format mp3(to rozszerzenie plików wprowadzono 14 lipca 1995r.) wykorzystywał specjalny algorytm usuwający niektóre dane w taki sposób, aby ucho ludzkie nie było wstanie tego zauważyć. Pozwoliło to na zmniejszenie rozmiarów plików przy jednoczesnym zachowaniu w miarę dobrej jakości.

Ogromną zaletą popularnych empetrójek jest możliwość dodawania dodatkowych informacji o utworze – tzw. tagów. Np. tag ID3v2 pozwala na zapis informacji takich jak tytuł, wykonawca, nazwa albumu, ale również gatunek, tempo czy okładkę. Większość(jak już nie wszystkie) odtwarzaczy czy programów bez problemów wyświetla je w trakcie odtwarzania danego pliku.

Od początku lat 90`tych technika dalej się rozwijała. Odtwarzacze mają coraz większe pamięć i moc obliczeniową. Dodatkowo dysponujemy coraz to lepszym sprzętem nagłaśniającym. W związku z tym coraz więcej słuchaczy żąda muzyki o idealnej jakości. Dźwięk w formacie mp3 może mieć różną jakość w zależności od tzw. szybkości transmisji bitów(ang. bit rate). Format MPEG-1 dysponuje przepływością do 320kb/s. Jeśli chcecie sprawdzić jaka jest przepływowość waszej ulubionej piosenki, kliknijcie prawym przyciskiem myszy w plik, a dalej: Właściwości>Szczegóły>Audio(w tym miejscu można zobaczyć cały tag pliku). W Winampie również ta informacja jest wyświetlana.

 mp3HD – kolejna rewolucja?

Ale mp3 to format stratny. Nikt nie lubi strat. Dlatego niektórzy postulują wprowadzenie nowego formatu, który zastąpi stary MPEG-1. Może nim być MPEG-1 Audio Layer III HD, czyli mp3HD. Jego podstawową zaletą jest kompatybilność wsteczna. Też na początku nie zrozumiałem co to znaczy, dlatego tłumaczę: pozwala na odtwarzanie plików mp3HD przez urządzenia, które czytają wyłącznie zwykłe empetrójki. Oczywiście wtedy plik odtwarzamy w typowej jakości.

Jeśli chcecie zainstalować u siebie kodeki mp3HD, pobierzcie je stąd: http://www.all4mp3.com/tools/mp3HD-tools.php

 Nie tak prędko!

Pojawia się pytanie. Czy warto? Czy naprawdę przeciętny słuchacz zauważy różnicę? Dla producentów to bez znaczenia czy będziemy używać mp3 czy mp3HD – oni i tak od ponad 20 lat wykorzystują bezstratny format WAV. A my? Warto sprawdzić, czy słyszymy różnicę dla bitrate 128 i 320kb/s, np. tu: http://mp3ornot.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s