Call my name

Call my name to najnowszy singiel brytyjskiej piosenkarki Cheryl Cole, którego radiowa premiera odbyła się 20 kwietnia tego roku. Utwór promuje nową płytę A Million Lights; ta ukaże się 15 czerwca w Irlandii, a 18 – w UK.

Calvin Harris i We Found Love

Autorem tekstu i zarazem producentem jest Calvin Harris, twórca wielkiego hitu Rihanny We Found Love. Uważny słuchacz z pewnością zauważy podobieństwa. Słychać przede wszystkim prawie takie same bas i synth stream(dzwonki niczym z Nexusa). Mamy identyczne tempo – 128BPM. Nawet progresja akordów jest jednakowo prymitywna – u Rihanny jest jeden akord Gb, u Cheryl aż dwa(szaleństwo!) – Ab-Cm. W kawałku wykorzystano charakterystyczny dla muzyki dance rytm four-on-the-floor.

Gdzie jest most?

Kiedy słuchałem pierwszy raz piosenki byłem bardzo zaskoczony. Kompozycja ma zupełnie inną budowę niż większość utworów tego gatunku. Po pierwsze zaraz po intro mamy refren. Po drugie post-chorus ma długość taką samą jak poprzedzający go pierwszy refren, następująca po nim zwrotka i kolejny pre-chorus. W końcu, utwór nie posiada bridge’a! Co prawda po drugim refrenie(który składa się z dwóch, 4-taktowych powtórzonych struktur) następuje dwutaktowy breakdown, ale za nim jest kolejna zwrotka.

Wnioski? 

Co powoduje prawie taka sama długość kolejnych części i brak mostu? Przede wszystkim wrażenie rozciągłości, mimo że cała piosenka trwa ledwie 3:28min(czyli idealna długość). To minus, jeśli chcemy puszczać Call my name w radiu, za to ogromny plus, gdy kawałek zabrzmi w klubie.  Tekst jest oparty na frazie „Call my name” , która jest wielokrotnie powtarzana. Nawet jeśli ktoś kompletnie nie zna j. angielskiego, to ten fragment tekstu na pewno powtórzy.

Piosenkę oceniam dobrze(gdyby tak nie było, raczej bym nie pisał o niej), przyznaję 3,5 gwiazdki na 5. No dobra, 4 nie bądźmy tacy surowi. W końcu tak czy inaczej pojawi się zarówno w polskich jak i zagranicznych notowaniach, a szczególnie w tych tanecznych.

Posłuchajcie i oceńcie sami:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s