Złoto, platyna i diament

W dzisiejszym poście chciałbym przedstawić dość kontrowersyjny problem – przyznawania wyróżnień za sprzedaż płyt.

W Polsce nagrody przyznaje Związek Producentów Audio-Video, który przygotowuje m.in. listę OliSu – często cytowaną na blogu(właściwie to przygotowuje ją PENTOR na zlecenie ZPAV). Artysta może dostać 3 rodzaje wyróżnień – złotą, platynową lub diamentową płytę. Kryteria ich przyznawania w ciągu wielu lat zmieniały znacząco się zmieniały. Wynikało to przede wszystkim ze zmieniającej się(w obecnych latach spadającej) sprzedaży płyt. W sumie nie jest to dziwne – w erze Internetu łatwiej ściągnąć za darmo(choć nie zawsze legalnie) mp3, niż wydawać kasę na CD(choć nie da się ukryć, że jakość nagrania na CD jest zdecydowanie lepsza). Poza tym obecnie większość ludzi słucha muzyki ze swoich odtwarzaczy MP3, MP4 czy telefonów – tam płytę ciężko włożyć.

Wracając do wyróżnień. Oto one:

Polskie wyróżnienia wraz z kryteriami przyznawane za sprzedaż płyt

  • Złota płyta – singiel: sprzedaż 10tys. egzemplarzy, albumy muzyki rozrywkowej: 15tys. artysta krajowy, 10tys. zagraniczny.
  • Platynowa płyta – singiel: 20tys., album: odpowiednio 30 i 20tys.
  • Diamentowa płyta – singiel: 100tys., album: 350 i 200tys.
Dane: ZPAV

Niestety ZPAV nie ujawnia konkretnych danych liczbowych n/t sprzedaży – na podstawie wyróżnień możemy jedynie szacować ile kto czego sprzedał. Pozwólcie, że przemilczę ten fakt.

W Europie  wyróżnienie platynowej płyty i jej wielokrotności przyznaje International Federation of the Phonographic Industry  za sprzedaż miliona płyt. Dużo? Niektóre albumy sprzedały się nawet w ponad 9mln nakładzie. Jak myślicie, czy na tej liście jest ktoś z Polski?*

Pierwszą nagrodę za sprzedaż(właściwie od tego powinienem rozpocząć post) przyznano w USA(zaskoczenie?) przez Recording Industry Association of America. Aktualnie RIAA przyznaje takie same certyfikaty, ale oczywiście z innymi progami: dla singli(oddzielnie dla wersji fizycznej, oddzielnie elektronicznej) jest to odpowiednio: złoto – 0,5mln, platyna – 1mln i multi-platyna – 2mln; dla albumów: złoto 0,5mln, platyna – 1mln, multi-platyna – 2mln lub więcej, diament – 10mln.

Oczywiście w związku z dzisiejszym postem do strony z linkami dodaje nowe hiperłącza.

*To taki żart na udany początek tygodnia.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s