Tony

We wcześniejszym poście pisałem, że dźwięk to odczucie wywołane falą mechaniczną rozchodzącą się w powietrzu. Tak naprawdę ta definicja nie jest w pełni poprawna. Aby wprowadzić bardziej trafną wersję należy opowiedzieć o tonach.

Ton to fala akustyczna mająca sinusodalny przebieg o określonych częstotliwości, amplitudzie i fazie. W naturze tony nie występują. Możemy je usłyszeć np. podczas wybierania numeru w telefonie(wybieranie tonowe). Dźwięki, które tworzą muzykę, również nie są pojedynczymi tonami – są ich swoistą mieszanką (mówimy: sumą składowych harmonicznych). Nie wszystkie składowe harmoniczne tworzące dźwięk mają jednakową amplitudę. W praktyce występuje jedna składowa, której amplituda jest wyraźnie większa od pozostałych – nazywamy ją tonem podstawowym.

Okazuje się, że znajomość częstotliwości tonów podstawowych jest bardzo ważna w komponowaniu muzyki. Od stosunku tych częstotliwości zależy czy dane dźwięki będą współbrzmiały, tworząc konsonans, czy będą brzmieć „fałszywie”, czyli tworzyły dysonans. Z konsonansami mamy do czynienia, gdy stosunek częstotliwości dwóch dźwięków da się zapisać w możliwie najprostszym ułamku zwykłym(tj. licznik i mianownik są możliwie najmniejszymi liczbami naturalnymi).W przeciwnym wypadku występują dysonanse. Brzmi to bardzo zawile, ale w praktyce jest bardzo proste: dźwięki o stosunkach częstotliwości tonów podstawowych równych 1:1, 2:1, 3:2 brzmią „czysto”, a np. 23:13, 5:17 czy 11:7 brzmią „nieczysto”. O tym napiszę w kolejnym poście.

Człowiek jest wstanie rozróżnić dwa tony kiedy ich różnica częstotliwości przekracza 4-8Hz. Niektórzy ludzie są wstanie wykrywać różnice częstotliwości rzędu 0,2-0,5Hz. Każdy może sprawdzić przy jakiej różnicy częstotliwości jest wstanie rozpoznawać dźwięki http://tonometric.com/adaptivepitch/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s