Radio

Jeszcze 10 lat temu to czy piosenka stanie się popularna zależało przede wszystkim od rozgłośni radiowych. To one dla wielu były jedynym źródłem muzyki. Dziś, w erze Internetu ich waga na rynku muzycznym nieco zmalała, choć ciągle jest znacząca. Uważam, że warto wiedzieć, która stacja radiowa jest najczęściej słuchaną w Polsce.

Jak wynika z rankingu słuchalności przeprowadzonego przez SMG/KRC na zlecenie Komitetu Badań Radiowych w okresie grudzień 2011 – luty 2012 Polacy najczęściej słuchali radia RMF FM – 25,4% badanych. Drugie miejsce zajęło Radio ZET(15,3%), trzecie Program Pierwszy Polskiego Radia(11,6%). Badanie przeprowadzono na próbie osób n=21044.Szczerze mówiąc ten wynik bardzo mnie cieszy – dla mnie najcenniejszymi audycjami w RMF są Poplista prowadzona przez Darka Maciborka oraz serwis informacyjny Fakty RMF FM.

Przy okazji przytoczę wyniki badań odbioru radiowego w 2011r. przygotowane również przez SMG/KRC dla KBR:

  • Zasięg dzienny w Polsce wynosił średnio 80,4% w grupie 15-75lat i 83,1% w grupie komercyjnej(16-49 lat). Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.
  • Zasięg tygodniowy w Polsce wynosił średnio 94,9%(grupa 15-75lat), a w grupie komercyjnej 96% – aż taki odsetek osób co najmniej raz w tygodniu słuchało radia.
  • Odsetek osób, które słuchają radia co najmniej 6 godzin dziennie wynosi aż 27,7%.
Zasięg radia

Dane: MillwardBrown SMG/KRC dla Komitetu Badań Radiowych, http://www.radiotrack.pl/

 

Bardzo ciekawa jest analiza dobowej słuchalności radiowej. Szczyt popularności radiowej przypada w godzinach od 7 do 16(powyżej 20%) ze szczytem między 9 a 10. Najmniejsza słuchalność występuje ok. godz. 3-4 rano – wynosi 1-2%.

Dane: MillwardBrown SMG/KRC dla Komitetu Badań Radiowych, http://www.radiotrack.pl/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s