Madonna – „Girl Gone Wild”

Informacje, które zamieściłem w poprzednim poście można wykorzystać do analizy budowy współczesnych utworów muzycznych. Dobra piosenka electro-pop-dance powinna posiadać większość wcześniej wymienionych elementów. Sprawdźmy czy pod względem konstrukcyjnym singiel Madonny Girl Gone Wild(wydany 2 marca 2012) z płyty MDNA nadaje się na hit. Piosenkę można naleźć na kanale Madonny.

Gatunkowo jest to utwór o cechach dance i electropop z wpływami house. Tempo(o nim napiszę w przyszłości) wynosi 132 uderzenia na minutę. Sekcja rytmiczna jest realizowana przez typowy dla muzyki dance rytm Flour-on-the-flour(akcentowanie przez ostry, elektroniczny kick w systemie 4/4). Długość piosenki wynosi 3:20(optymalna, o tym też kiedyś napiszę).

Przeanalizujmy piosenkę sekunda po sekundzie:
0:00 – 0:15 – introdukcja,
0:15-0:29 – zwrotka,
0:29-0:43 – pre-chorus,
0:43-1:13 – refren złożony, składa się z dwóch powtórzonych fraz – pierwsza część od 0:43 do 0:58, druga 0:58 do 1:13
1:13-1:20 – post-chorus,
1:20-1:43 – zwrotka 2,
1:43-1:49 – pre-chorus z cechami breakdowna – zostały usunięte niektóre instrumenty,
1:49-2:18 – refren 2, zbudowany tak samo jak poprzedni,
2:18-2:39 – bridge z wyraźnie zaznaczonym breakdownem,
2:39-3:05 – refren finalny,
3:05-3:14 – outro – tutaj realizowany przez post-chorus;
Po 3:14 do końca występuje cisza.

Strukturę można zapisać następująco
I-V-Pre-C(1,2)-Post-V-Pre-C(1,2)-B-Cf(1,2)-Post
Budowa jest typowa dla piosenki popowej, więc Girl Gone Wild ma cechy hitu. Jednak można przyczepić się kilku elementów.

  • Po pierwsze pre-chorus ma taką samą długość jak zwrotka – normalnie powinien być krótszy, ponieważ pełni funkcję przejścia między zwrotką a refrenem.
  • Po drugie wokal w refrenie ma mniej więcej taką samą dynamikę jak w innych częściach utworu. Moim zdaniem powinien być mocniejszy.
  • Po trzecie refren finalny jest prawie identyczny jak pozostałe refreny, a powinien być jeszcze mocniejszy. Można to zrealizować albo przez zwiększenie głośności(tak jest zrobione), ale również przez dodanie dodatkowych instrumentów i dodanie drugiej linii wokalnej(jest, ale prawie niesłyszalne)

Mimo tych kilku uwag, piosenkę oceniam dobrze(4/5) i zakładam, że będzie wysoko notowana na listach przebojów. Utwór miał premierę dopiero w 3 krajach: Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie nie jest notowana na Billboardzie(ze względu na datę premiery). Jestem bardzo ciekaw na jakiej pozycji zadebiutuje – o tym z pewnością poinformuję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s