Budowa utworu pop

Z czego składają się współczesne piosenki pop? W szkole podstawowej, w której większość Polaków niestety nabyła całą swoją wiedzę muzyczną, uczono, że piosenka składa się ze zwrotek i refrenów. Oczywiście to prawda, jednak utwory słyszane w rozgłośniach radiowych mają bardziej rozbudowaną strukturę. Warto ją nieco opisać.

  • Introdukcja(ang. introduction – wprowadzenie) – I

To nic innego jak wstęp utworu. Większość piosenek składa się z w kilkunastosekundowej introdukcji – trwa ona od 1 do 8, 10 taktów(o taktach i tempie piosenek pop będzie w kolejnym wpisie). Introdukcja rozpoczyna się od głównej warstwy melodycznej(main lead), w kolejnych taktach dodawane są rytm i wokal. Niekiedy wprowadzeniem może być fragment refrenu bez sekcji rytmicznej albo fragment A cappella(wtedy piosenka jest bardzo trudna do wykonania live).

  • Zwrotka(ang. verse) – V

Jedna z ważniejszych części piosenki. Zwrotka jest odpowiednikiem strofy w wierszu. Przeważnie składa się z jednej sekwencji melodycznej różniącej się jedynie tekstem.

  • Przedrefren(ang. pre-chours, set-up, rise, climb, transitional bridge) – Pre

Przy podziale na zwrotki i refreny formalnie należy do refrenu. Nie jest obowiązkowy, choć ostatnimi czasy bardzo popularny. Posiada inną budowę melodyczną niż zwrotka. Jeśli rozwinięcie akordów jest inne w zwrotkach a inne w refrenie, przeważnie przedrefren oparty jest na progresji zwrotki. Funkcją pre-chours jest budowanie napięcia przed refrenem.

  • Refren(ang. chorus) – C

Najważniejsza część piosenki, którą najczęściej zapamiętujemy. W warstwie wokalnej refren jest śpiewany bardziej ekspresyjnie niż pozostałe części utworu. Zazwyczaj w refrenie występuje więcej dłuższych dźwięków niż w zwrotkach. Od kilku lat bardzo popularne są refreny złożone – składają się z dwóch, powtórzonych sekwencji melodycznych(R1, R2).

Refren finalny(końcowy) – Cf śpiewany jest jeszcze mocniej niż pozostałe. Często producenci zwiększają jego głośność, aby uzyskać efekt wzmocnienia przekazu. Bardzo popularne jest stosowanie w final-chorus dwóch linii wokalnych – pierwsza(tło, background) to dokładnie taka sama melodia jak w poprzednich refrenach, druga(main) składa się przeważnie z wyższych dźwięków, śpiewanych mocniej(forte) i dłużej, często z melizmatami, niekiedy jest nawet wykrzyczana.

  • Zarefren(ang. post-chorus) – Post

Podobnie jak pre-chorus oparty jest na progresji akordów ze zwrotek, jednak posiada wyraźnie inną melodię. Przeważnie jest krótszy od przedrefrenu. Stanowi przejście od refrenu do zwrotek.

  •  Most(ang. bridge) – B

Jest to coś w rodzaju bardziej rozbudowanego pre-chorus. Most występuje tylko raz w piosence, przed głównym refrenem(ostatnim). Często składa się z 8 taktów, stąd nazwa „środkowa ósemka”(middle-8). Melodia w moście zawsze znacząco różni się od pozostałej części utworu, zazwyczaj oparta jest na progresji akordów refrenu.

Niekiedy funkcję bridge pełni breakdown – fragment utworu pozbawiony części instrumentów, szczególnie basowych oraz sekcji rytmicznej. Niekiedy może być śpiewany A cappella. Niekiedy w moście dodaje się kolizję(ang. collision) – strukturę, która polega na nałożeniu kilku melodii z różnych części utworu. Jako, że most przeważnie zbudowany jest na progresji akordów refrenu, wtrącone fragmenty melodyczne pochodzą właśnie refrenu.

  •  Wyjście(ang. outro) – O

Funkcją wyjścia jest zakończenie. Ostatnimi czasy nie buduje się specjalnie rozbudowanych wyjść, ze względu na to, że zmniejszają napięcie(artyści chcą, żeby emocje pozostały po zakończeniu piosenki – to gwarantuje, że chcemy jej posłuchać ponownie). Często funkcję outro pełni post-chorus.

Pokazałem z jakich struktur zbudowane są typowe piosenki popowe. W kolejnym poście przedstawię analizę piosenki. Na ruszt wezmę nowy singiel Madonny – Girl Gone Wild

Reklamy

2 thoughts on “Budowa utworu pop

  1. Pingback: Introdukcja « PopRuntheWorld

  2. Pingback: Nowy gatunek muzyki?[part 3] « PopRuntheWorld

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s